Problematyczne chipsety VIA

admin - Wednesday, 27 July 2005, 19:54

VIA oficjalnie poinformowała swoich partnerów o tym, że chipsety VT8237 i VT8237R nie obsługują dysków twardych z interfejsem Serial ATA II. Jednocześnie firma zapowiedziała wypuszczenie nowego układu VT8237R Plus, który ma rozwiązać ten problem. Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej dysków twardych z interfejsem S-ATA II, producenci płyt głównych będą zmuszeni „czyścić” magazyny z produktów opartych na chipsetach VIA, niekompatybilnych z tym standardem.


Western Digital i Samsung już sprzedają dyski z nowym złączem, natomiast Seagate i Maxtor mają wprowadzić takie dyski do swojej oferty jeszcze przed końcem września.
W przypadku podłączenia dysku twardego z interfejsem S-ATA II do płyty głównej z chipsetem Via VT8237, VT8237R, VT6420 lub VT6421L, nośnik danych po prostu nie zostanie wykryty.


Źródło: 4Press.pl

Tagi:

Komentarze (0)
  1. ZAtronik pisze:

    Dyski SATA II (3,0Gb) zarowno Samsunga jak i WD posiadaja zwore, ktora przestawia dysk na intreface SATA 1,5Gb. Wtedy dysk poprawnie wykrywa sie na zintegorwanych kontrolerach SATA firmy VIA jak np. 8237. Sprawdzone, dziala bez problemu. Inna kwestia natomiast jest wydajnosc dyskow SATA II, ktora w praktyce nie rozni sie wiecej jak 1% na korzysc nowych SATA II. Pozdrawiam.

  2. NeoFighter pisze:

    @ZAtronik

    SATA II jest tylko 1% wydajniejsze? bez jaj

  3. kulmegil pisze:

    Nie, wydajno¶æ obecnynch dysków, dzia³aj±cych w trybie SATA II jest "1% szybsza" (nie wiem czy 1, ale niech to bêdzie…)

    Realny przyrost wydajno¶ci to oferuje nam z pewno¶ci± NCQ…(implem. juz w dyskach SATA I)

  4. kulmegil pisze:

    Nie, po prostu wydajno¶æ obecnynch dysków, dzia³aj±cych w trybie SATA II jest ”1% szybsza” (nie wiem czy 1, ale niech to bêdzie…) Zapewne przysz³e modele wykorzystaj± du¿o lepiej oferowan± przepustowo¶æ.

    Realny przyrost wydajno¶ci to oferuje nam z pewno¶ci± NCQ…(implem. juz w dyskach SATA I)

  5. seksoteka pisze:

    czyli dewiza, któr± wyznajê jest jak najbardziej na czasie: z nowo¶ciami poczekaæ troszkê czasu, niech inny potestuj± i siê pomêcz± :), a ja kupiê produkty sprawdzone. poza tym chipset via, bleeeeeee

  6. ZAtronik pisze:

    @NeoFighter

    "Bez jaj" ale jak czytam Twoje posty to smiac mi sie chce. Wszedzie zabierasz glos chyba tylko po aby go zabrac i nic poza tym. Takie sobie ogolne haselka typu: Intel shit, VIA shit, i inne tego typu dyrdymaly. Jak zabierasz chlopie (chlopcze to chyba blizsze prawdy) glos to badz konstruktywny albo nie pisz, aby pisac. To nie konkurs, ja napisalem info dla tych ktorzy byc moze zastanawiali sie nad kupnem ww. dyskow do swoich komp. w ktorych sa kontrolery SATA firmy VIA. Byc moze pomoze im to w jakims stopniu w wyborze dysku. Co do wydajnosci o ktorej pisalem (SATA vs SATA II) to oczywiscie ze podalem ja w przyblizenu (przeciez zalezy ona od konkretnego modelu dysku i samego kontrolera SATA) i oczywiscie ze jest to wydajnosc dyskow w warunkach bojowych (czyt. podczas pracy). To ze wydajnosc samego kontrolera podwoila sie, nie oznacza ze wydajnosc samego dysku musi takze wzrosnac dwukrotnie. W sieci sa artykuly na ten temat, nowe takze beda powstawac. Zapraszam na np. TomsHardware.pl sa tam rowniez porownania i opisy dyskow z technologia NCQ jak i TCQ. Pozdrawiam rozumnych.

  7. kretos pisze:

    wlasnie padl mi kontroler dyskow 8235 – u mojego wujka (tez 8235) zaczyna sie dziac to samo co u mnie – chyba pora na zmiane marki bo cos ta via 🙁

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.