PASSMEMORY: zidentyfikuj się sam

admin - Friday, 05 August 2005, 08:38

Japońska firma Kai Corporation, wynalazca systemów autentykacji, podała wstępne założenia nowego rozwiązania do identyfikacji użytkownika PASSMEMORY, które ma wykorzystywać jego własną pamięć. W odróżnieniu od standardowych mechanizmów identyfikacji - w oparciu o hasło czy rozwiązań biometrycznych - weryfikacja tożsamości nie byłaby dokonywana przez system cyfrowy, lecz przez samego użytkownika.


Podstawą nowego systemu identyfikacji jest założenie, że użytkownik w sposób zupełnie naturalny zapamiętuje imiona swoich znajomych, nazwy odwiedzonych miejsc, stare fotografie lub dźwięki. Aby można było prowadzić identyfikację tożsamości uprzednio trzeba wprowadzić tego typu informacje do systemu. Następnie w trakcie identyfikacji, użytkownik wybiera poprawną odpowiedz z przedstawionej mu listy, która oprócz poprawnych rekordów zawiera także błędne odpowiedzi. W momencie rejestracji w systemie, użytkownik określa liczbę „niezapomnianych” rekordów, a następnie system generuje określoną liczbę fałszywych wpisów i uzupełnia nimi listę służącą do identyfikacji. Liczba list identyfikujących oraz rekordów na każdej liście może być dowolnie ustalana przez użytkownika.
Proces autentykacji będzie się odbywał w sesji o ograniczonym czasie, podczas której użytkownik musi wybrać z listy poprawne odpowiedzi. Zakładając ze identyfikacja opiera się na pięciu listach, a na każdej z nich znajduje się 10 rekordów - z czego jeden jest poprawny, a pozostałych 9 jest losowo wygenerowanych przez system - prawdopodobieństwo przejścia poprawnie przez cały proces weryfikacji tożsamości wynosi 1:100 000. Dodatkowym utrudnienie jest fakt, że wszystkie poprawne odpowiedzi muszą być wskazane w ściśle określonym czasie, po przekroczeniu którego cały proces identyfikacji trzeba rozpocząć ponownie.
Autorzy wynalazku mają nadzieję, że nowy system zapoczątkuje zmiany w sektorze rozwiązań autentykacji, zarówno w Japonii jak i poza jej granicami. Na internetowej stronie firmy Kai można zobaczyć prezentację dotyczącą nowego systemu identyfikacji.


Źródło: 4Press.pl

Tagi:

Komentarze (0)
  1. CrazyLucas pisze:

    dla przecietnego "szkodnika" ciekawa sprawa
    ale co z ludzmi co szybciej zapamietaja np adres IP kolegi niz jego wyglad?

  2. Szafran pisze:

    @crazylucas
    to ci ludzie powinni od czasu do czasu wyjsc z pomieszczenia w ktorym znajduje sie komp i spotkac sie z innymi przedstawicielami homo sapiens 😉

  3. nixz pisze:

    Analfabeci strikes back! W naszym jêzyku nie ma s³owa "autentykacja" jest natomiast "uwierzytelnianie"…

  4. erneest pisze:

    A co ze sklerotykami i osobnikami zakrêconymi jak s³oik z majonezem?! Ci drudzy nie maj± szans ¿eby gdziekolwiek wej¶æ, oni nie wiedz± po co i dok±d id± :-))

  5. Maciej_Sz pisze:

    Co ze sklerotykami? A co z lud¼mi o genialnej pamiêci i ponadprzeciêtnie rozwiniêtym zmy¶le obserwacji? Przecie¿ oni bêd± znali szerokie grono swoich znajomych jak w³asn± kieszeñ i zaloguj± siê za ka¿dego z nich!

  6. mroweczek pisze:

    a co jesli bedzie trzeba podac kolor wlosow kolezanki a ona je przefarbuje??

  7. NeoFighter pisze:

    co¶ mi siê wydaje, ¿e oprócz tego procesu autentykacji/uwierzytelnienia @nixz :), bêdzie trzeba znaæ jedno g³ówne has³o, ¿eby wyeliminowaæ przynajmniej czê¶æ problemów, jakie tutaj panowie opisali

  8. erneest pisze:

    Proponuje robiæ tak jak z PINem do bankomatu – po prostu wydrapaæ g³ówne has³o na ¶cianie b±d¼ na obudowie owego urz±dzenia :-)) .

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.