Pendrive’y przyspieszą Vistę

Bartek Wróbel - Wednesday, 14 September 2005, 18:38

W zapowiadanym na przyszły rok nowym systemie operacyjnym Microsoftu - Windows Vista - zostanie zaimplementowana technologia Superfetch, która pozwoli wykorzystywać przenośne pamięci USB jako wirtualną pamięć systemu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększy się wydajność systemu i szybkość pracy komputera.


Przyspieszenie będzie wynikiem „przewidywania” przez technologię aplikacji i danych, z których użytkownik będzie korzystał. Superfetch będzie sprawdzać, na których aplikacjach i z jakimi plikami użytkownik pracował w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Dane te będą preładowane do „wirtualnej” pamięci operacyjnej USB, dzięki czemu użytkownik będzie miał do nich szybszy dostęp. W dotychczasowych systemach Microsoftu dane te były ładowane do pamięci operacyjnej dopiero w momencie uruchomienia aplikacji czy otwarcia danego pliku przez użytkownika. Straty czasu związane były m.in. z faktem, że przy uruchamianiu głównej aplikacji często konieczne było załadowanie programów pomocniczych.
Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie w komputerze tak dużej ilości pamięci operacyjnej, aby technologia Superfetch mogła korzystać z jej zasobów. Projektując nowy system operacyjny, programiści Microsoftu dostrzegli tym razem także rzeszę użytkowników komputerów, których sprzęt delikatnie mówiąc nie jest pierwszej świeżości. I dla nich właśnie przewidziano możliwość wykorzystania Pen Drive’ow USB jako wirtualnej pamięci operacyjnej, którą będzie wykorzystywać Superfetch. Oznacza to, że nawet przy braku wolnych slotów pamięci na płycie głównej, Vista będzie umożliwiała rozbudowę mozliwości posiadanego sprzętu.
Jak podaje Microsoft, użytkownik będzie mógł w dowolnej chwili odłączyć pamięć USB, nie powodując tym samym destabilizacji systemu. Przynajmniej w teorii. Aby zapobiec niekontrolowanemu wypływowi danych, dane przechowywane na pamięci USB będą szyfrowane.
Superfetch jest jedną z kilku modyfikacji, które mają zwiększyć wydajność nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Inne to m.in. automatyczna defragmentacja dysków, czy wprowadzenie specjalnego narzędzia wizualnego, wskazującego „wąskie gardła” systemu. Znając historię „Windowsów” można się spodziewać, że nie wróży to użytkownikom niczego dobrego.

Tagi:

Komentarze (0)
  1. pietro_asp pisze:

    znowu zamula kompa niepotrzebnymi uslugami ktore bedzie trzeba wylaczac a jesli jestes laikiem i nie wiesz o co chodzi no to mash problem i wiecznie zamulony system

  2. wredniak pisze:

    przeno¶ne pamiêci USB jako virtual memory? bez sensu .. te pamieci zwykle sa wolniejsze od dyskow twardych. jaki to ma sens.
    ciekawe jak bedzie chodzila gra u kogos kto caly czas pisze w wordzie .. pamiec zostanie zapchana wordem, outlookiem .. a na gre zostanie 50mb ..bo system przewidzial ze user bedzie pisal w wordzie .. super
    rozumiem ze rekomendowana iloscia pamieci do normalnej pracy stanie sie za rok 2 gb ?

  3. remind pisze:

    mam pentium 500E i 768mb ramu , dobrze mi bedzie chodzila ta visa ?

  4. TN pisze:

    he he znaj±c windowsy to vista nigdy nie bêdzie chodzi³a dobrze 🙂

  5. Seth pisze:

    …pod³±czane przez USB7.0
    A tak w ogóle to kolejna porcja steku bzdur.
    Przedostatnio og³osili, ¿e ich system nie bêdzie siê zamula³ w miarê "starzenia" siê systemu.
    A¿ nie wiem co powiedzieæ a to mi siê rzadko zdarza….

  6. Axon pisze:

    No wlasnie tu jest jakis przekret chyba. Maxymalna teoretyczna predkosc pendrive to 50MB/s, co jest porownywalne do dyskow twardych, ale pendrive zadko kiedy jest na tyle dobre zeby taka predkosc osiagnac. Zwykle to jest kolo 30MB/s czyli znacznie wolniej od nowych HDD. Do tego jeszcze szyfrowanie?!? To przeciez proca zajedzie!

  7. Seth pisze:

    "Zdaniem Microsoftu komputery zwalniaj± z kilku powodów. Programy i pliki, które w chwili instalacji by³y starannie uporz±dkowane na twardym dysku, z biegiem czasu pogr±¿aj± siê w nie³adzie, zwiêkszaj±c czas, potrzebny na za³adowanie informacji.

    Ponadto ka¿dy program, ³aduj±cy siê do paska zadañ obni¿a wydajno¶æ systemu.

    W odró¿nieniu od poprzednich systemów, komputery pracuj±ce na Windows Vista, po kilku tygodniach u¿ytkowania mog± stawaæ siê szybsze.

    Wszystko za spraw± technologii SuperFetch. SuperFetch identyfikuje programy, z których u¿ytkownik korzysta najczê¶ciej i automatycznie ³aduje je do pamiêci.

    Je¿eli jeden u¿ytkownik codziennie pracuje na Outlooku i PowerPoincie, Vista spróbuje otworzyæ te programy przy otwieraniu systemu (pod warunkiem, ¿e bêdzie dysponowa³a wystarczaj±c± ilo¶ci± pamiêci).

    Z kolei dla drugiego u¿ytkownika, pracuj±cego na tym samym systemie Vista za³duje inne programy – zgodnie z indywidualnymi preferencjami. "

  8. Seth pisze:

    Powinni ustawiæ wymagania na 20GB RAM.
    Obraz partycji do RAMU i jebudu – wszystko dzia³a szybko.
    Hrrrr……

  9. Biken pisze:

    Hibernacja bêdzie trwa³a wieki – hehehehheh

  10. pietro_asp pisze:

    taq sobie cyztam wasye opinie i pryzpomnialo mi sie ye jakas kanadzjska firma robi kompz ktore yamiast hdd maja ramz y jakimis baterzjkami to moye cos takiego yamontowac i po kryzku vista nie potryebna….swoje co prawda te kompz kosytuja ale co tam jak mam wzbierac cyz chce miec te 20gb w postaci dzsku cyz narmalne ramz to wole dzsk bo bedyie jesyce syzbciej

  11. Seth pisze:

    Heh, pietro_asp, masz coolowe ustawienie klawiatury.
    Piszesz pracê magistersk± po niemiecku? 😀

  12. dator pisze:

    e lepszy bylby kask co by dane do mozga wysylal cos ala Johny Mnemonic Vista

  13. SoniB pisze:

    Kiedy w koñcu udostêpni± kody ¼ród³owe Windowsa, to ch³opaki od Liniuchów podpatrz± sobie API i zrobi± system, który obs³uguje aplikacje tak¿e winszmatowe w 100%
    wówczas sam Windrug bêdzie mi po g… potrzebny z przyjemno¶ci± wywalê do ¶mietnika p³ytkê… albo lepiej… rytualnie spalê… hehe <ogieñ>

  14. t_stopa pisze:

    pietro_asp – napraw t± klawiaturê bo ob³êdu mo¿na dostaæ 🙂

  15. kretos pisze:

    Zainstalowalem viste beta 1 u siebie (athlon 1700 mb, 256 mb ram) – instalowal sie 2x dluzej niz xp (ale beta 2000 tez instalowala sie duzo dluzej niz pozniejsza wersja wiec pewnie to poprawia), uruchamial sie rownie dlugo jak xp (czyli w miare szybko), zajetosc pamieci po starcie ciut wyzsza, niestety po godzinie tak rzezil dyskiem ze ciezko bylo normalnie pracowac (byc moze bylo to spowodowane indeksowaniem dyskow). Nie instalowalem nowego interfejsu graficznego tylko ten dostepny w beta 1 (chociaz ten nowy jest na krazku). Interjest byl sympatyczny – super wygodne jest nowe menu start – mnie w kazdym razie zdumialo jak taka prosta zmiana ulepsza zycie – pewnie niedlugo kazdy linuks to sciagnie 🙂 Explorer 7 jeszcze wymaga poprawek – ja w kazdym razie go zawiesilem nie robiac nic szczegolnego.

    I jeszcze na temat artykulu:
    Latwo zauwazyc ze takie ladowanie programow przy starcie spowolni start systemu – chyba ze bedzie ladowal w tle wykorzystujac bezczynnosc uzytkownika. System zwalnia bo MS z uporem maniaka pozwala aplikacjom zapisywac tony smieci do folderow systemowych, wszystkie aplikacje korzystaja teraz z rejestru rozpychajac go do niesamowitych rozmiarow. Pomysl z USB jest troche chory – jak kogos stac na tak duzego pendrive’a ze moze robic za swapa to pewnie ma wystarczajaco duzy dysk twardy. Inaczej mowiac powinni zrobic folder systemowy READ ONLY, odchudzic rejestr, dopuscic mozliwosc wyboru dla uzytkownika co chce instalowac (czy maja byc trzymane na dysku kopie bibliotek systemowych, sterownikow itd, jakie aplikacje maja byc dostepne) i wprowadzic profile uslug systemowych zeby nie trzeba bylo recznie kombinowac co wylaczyc.

  16. BD pisze:

    @pietro_asp
    Zdaje sie nie masz racji bo to nie kanadyjska firma a Gigabyte wprowadzil cos takiego jak RAMDYSK z podtrzymaniem pamieci.
    Ma to postac karty PCI i mozna w tym osadzic 4 lub 8 modulow DDR. Calosc ma baterie i podlacza sie to jak dysk do kontrolera dyskowego.

  17. pietro_asp pisze:

    @BD ale jakas firma kanadyjska sprzedawala to i to tylko w swoich zestawach i bylo nawet do 120GB mozliwe ze gigabyte robi os podobnego albo nawet to samo

  18. Seth pisze:

    @kretos
    rzezi³ bo moze defragmentowa³ albo faktycznie indeksowa³.
    Jakby nie patrzeæ to nonsens. Dzieki za twoje uwagi.

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.