Naukowiec Uniwersytetu Vanderbilt wynalazł diodę LED, emitującą prawdziwe białe światło. Wynalazek może się okazać przełomowy, gdyż ma szansę zastąpić tradycyjne żarówki.
Dotychczas diody LED mogły emitować światło o różnych barwach, jednak nigdy nie udało się uzyskać światła „śnieżno” białego. Najbliżej tego osiągnięcia byli naukowcy, którzy opracowali diodę LED świecącą bladym światłem niebiesko-białym. Na nadawało się ono do oświetlenia pomieszczeń mieszkalnych, jednak w pokoju pozostawała delikatna poświata niebieska.
Jak donosi „Journal of the American Chemical Society”, Michael Bowers przypadkiem stworzył „prawdziwą” biała diodę LED, w trakcie prac nad stworzeniem „kwantowych punktów”, zbudowanych z kryształów o rozmiarach kilku nanometrów. Typowo, pojedynczy punkt składa się z od 100 do 1000 elektronów i łatwo przewodzi impulsy elektryczne. Bowers pracował jednak z wyjątkowo małymi punktami, składającymi się z 33 lub 34 par atomów. Normalnie, gdy taki punkt zostanie oświetlony światłem lub pobudzony impulsem elektrycznym, reaguje emisją światła w jaskrawym kolorze. Jednak gdy Bowers oświetlił swoje „punkty kwantowe” laserem zdarzyła się rzecz nietypowa. Zamiast emitować światło o niebieskiej poświacie, cząstki kwantowe zaczęły emitować czyste białe światło, podobne do tego, jakie obserwujemy z żarówki.
Wynalazek stwarza ogromny potencjał, bowiem diody LED są wydajniejsze niż tradycyjne żarówki. Jak szacuje Amerykańskie Ministerstwo Energii, przejście na powszechne oświetlenie diodami LED pozwoliło by zaoszczędzić do 2025roku około 29% zużywanej energii elektrycznej.
Zmierzch żarówki?
Bartek Wróbel - Thursday, 27 October 2005, 08:15Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
Nooo … 29% oszczêdno¶ci to jest nad czym siê zastanawiaæ. Ale i tak lobby energetyczne bêdzie prubowa³o obali¶ tak± "¿arówkê". 29% oszczêdno¶ci dla "Kowalskiego" to 29% strat dla elektrowni …
Pytanie ile energi wiêcej kosztuje wyprodukowanie takiej ¿arówki….
@cerber1978
NIe koniecznie to 29% start dal elektrowni. Pamietaj o tym, ze najwiekszym odbiorca prad jest przemysl a nie gospodarstwo domowe.
a teraz ten kto ma snie¿nobia³e ¶wiat³o ze zwyk³ej ¿arówki niech podniesie rêke.. jak dla mnie to ono jest jasno kremowe :/
Lobby energetyczne raczej nie bedzie blokowalo czegos takiego – zuzycie nie spadnie drastycznie bo ludzie nie beda tak oszczedzac, po drugie apetyt energetyczny ludzkosci rosnie szybko wiec te 29% zostanie wkrotce zniwelowane do 0.
Mi sie zdaje ze oszczednosc bedzie znacznie wieksza niz wspomniane 29% Posiadam latarke na jedna diode co swieci niby na bialo z dwoma bateriami z zegarka. Swieci dosc mocno, wystarczajaco zeby klucze znalezc droge na 50cm przed soba oswietlic a mi do grzebania w kompie sie bardzo przydaje… dwa tygodnie ciagle swiece i nie widze zeby slabiej swiecila 🙂 Nie mowiac ze jest tak mala jak brelok do kluczy. Sadze ze to sie przyjmie najpierw w latarkach… Ile osob uzywa swietlowek energo-oszczednych? Tak samo z diodami bedzie
@cerber1978
wcale nie musz± obalaæ zasadno¶ci u¿ywania takiej ¿arówki. po prostu podnios± ceny energii, jak to siê teraz robi. ludki zaczêli kupowaæ energooszczêdne ¿arówki, to zaczêli podwy¿szaæ cenê za energiê. ty chcesz oszczêdzaæ, ale nie masz mo¿liwo¶ci, bo nie pozwol± ci na to ;( WYTÊPIÆ KACZKI RAZEM Z KACZ¡ GRYP¡ !!!
Ja uzywam swietlowek, ale nie nadaja sie one np do wc i rozjasniaja sie dosc dlugo i jak ktos zauwazyl swiatlo nie jest sniezni biale
¦niezno bia³e??? Czy to znaczy ze ta dioda emituje fale o wszystkich dlugosciach ze spektrum swiatla widzialnego??? Bo jesli nie to to jakis przekret jest. A wlasnie, nie widzialem chyba w zyciu zarowki ktora dawala by biale swiatlo :/
a mo¿e powrócimy do ¶wiec i lam naftowych ? 🙂
Je¶li produkcja tych diód nie bêdzie dro¿sza ni¿ standardowych ¿arówek to mo¿e za jaaaaaaaaki¶ czas bêdziemy mieæ to w domach
1. Latarki z "bia³ymi" – czyli jasnoniebieskimi diodami s± juz bardzo popularne. W hipermarketach mo¿na kupiæ takie latarki z 3, 5 7 lub nawet wiêcej diodami, cena – za siedmiodiodow± da³em jakie¶ 30z³. Widzia³em te¿ diodowe "¿arówki" pasuj±ce do opraw na ¿arówki halogenowe.
2. ¦nie¿nobia³e ¶wiat³o jest mêcz±ce dla oczu – cz³owiek najlepiej czuje siê przy ¶wietle s³onecznym, które jest lekko ¿ó³te. St±d popularno¶æ ¿arówek – pomimo tego, ¿e s± drogie w eksploatacji, daj± najprzyjemniejsze ¶wiat³o.
3. Je¶li chodzi o ceny energii elektrycznej – z ka¿dej z³otówki, któr± p³acicie za pr±d elektrownia dostaje jakie¶ 30 – 40gr.
parê miesiêcy temu czyta³em o prototypowych samochodowych ¶wiat³ach mijania i drogowych opartych na diodach led … ten kierunek rozwoju mo¿e mieæ przysz³o¶æ
moze i dobrzez tymi diodami, tu nie chodzi tylko o o¶wietlenie mieszkañ, ale bêdzie je mo¿na u¿ytkowaæ w innych dziedzinach takie jak latarki ,samochód, w nowych panelach do wy¶wiatlania obrazu itp.. tylko ciekawi mnie cena jaka bêdzie na pocz±tku……
Ciekawe kiedy i za ile to bedzie mozna kupic, bo jak na razie to zastanawiam sie nad halogenami w domu bo to co mam to juz mnie denerwuje.