Brutalna prawda

admin - Tuesday, 10 January 2006, 11:32

HVD (Holographic Versatile Disc) jest kompletnie nowym formatem nośnika optycznego, opracowywanego przez Optware wraz z grupą kilku innych firm. Wiele artykułów, które pojawiły się w ostatnim czasie w prasie specjalistycznej, magazynach i na stronach internetowych, promowały bliskie, jak nie natychmiastowe, wprowadzenie pierwszych odtwarzaczy, nagrywarek i nośników holograficznych. Niektóre źródła podawały nawet, że potrzebne oprogramowanie i same odtwarzacze pojawią się przed końcem 2006 roku. Jednak jak się okazuje, było to spore naciągnięcie faktów.
HVD_Logo.png



Specjaliści uważają tego typu wypowiedzi za czysty nonsens. Choć nagrywarki i cała technologia holograficzna może mieć przed sobą naprawdę wielką przyszłość, to jednak pojawi się ona dopiero za kilka lat.
Wprowadzenie do sprzedaży produktów holograficznych w 2006 lub nawet 2007, będzie związane z napędami i nośnikami przeznaczonymi całkowicie dla profesjonalnych rozwiązań korporacyjnych i przemysłowych. Ceny pierwszych urządzeń sprawią, że będzie to technologia całkowicie niedostępna dla konsumentów.
Pierwszym zastosowaniem pamięci holograficznej będzie archiwizacja danych, ze względu na brak infrastruktury do masowej produkcji nośników i samych nagrywarek/odtwarzaczy, której produkcja może potrwać nawet kilka lat, na "cywilne" produkty będzie trzeba poczekać.
I tak, według japońskich specjalistów, dopiero między rokiem 2013 i 2015, technologia holograficzna będzie w stanie konkurować z dzisiejszymi napędami optycznymi i magnetycznymi.

Tagi:

Komentarze (0)
  1. pepperman pisze:

    przeciez to bylo do przewidzenia

  2. FatAlbert pisze:

    jak w/w

  3. chris996 pisze:

    Zgadzan siê ca³kowicie z panami. Ale pisz±c o konkurencji dla napêdów optyczncyh dopiero w 2013 – 2015 to jest lekka przesada. Komu chce siê tyle czekaæ??

  4. Zienek pisze:

    Pewnie firmy którem maj± licence na HD-DVD i Bluray-a za³acili im zeby dali se ma wstrzymanie z tym HVD, bo nikt byHD-DVD nie kupowa³, szkoda :(, z drugiej strony przynajmniej (narazie) ich nie wykupili i nie zamkneli patentu do szafy.

  5. pepperman pisze:

    @Zienek
    nawet BD troche wyprzedza czas. o ile wyobrazam to sobie jako nosnik dla filmow, ale po co komu na te chwile plyty po 50 i wiecej giga jako nosnik danych. moze na doci :P? chyba, ze ktos sciaga na potege . wyobraz sobie jednak utracic taka plytke :D.
    nosniki holograficzne to juz w ogole lata swietlne w przod.

  6. Edson pisze:

    Do 2015 r. pozosta³o tyyle czasu, ¿e ta technologia zestarzeje siê zanim siê pojawi.

  7. vasart pisze:

    @pepperman: zdziwisz sie chyba ale "50 i wiecej giga jako nosnik danych" to jest bardzo ma³o jak na no¶nik danych. bardzo, bardzo ma³o :/

  8. pepperman pisze:

    @vasart
    jak przewala sie setki gigabajtow filmow, na polowe ktorych i tak nie ma sie czasu, aby je obejrzec, to pewnie nie 😛

  9. Rostom pisze:

    @pepperman
    Tu nie chodzi o setki filmow tylko o zmiane sposobu ogladania i zupelnie nowa jakosc. Tak wiec zgadzam sie z vasart’em.
    Wyobra¼ sobie, ¿e ogl±dasz film na ekranie o przek±tnej 6metrów! Co 512 na 384 wystarczy? No raczej nie. Je¶li bêdziesz chcia³ co¶ takiego ogl±daæ z detalami to rozdzielczo¶ci bêd± siêga³y nastu tysiêcy pikseli na tyle¿ samo tysiêcy pikseli. A je¶li jeszcze chcia³by¶ taki obraz obejrzeæ w 3D, albo zmieniæ k±t patrzenia np poruszaj±c siê przy ogl±daniu po pokoju… Oj to te 50GB starczy na trailerka! Króciutkiego trailerka 😉

  10. Zienek pisze:

    A mi z nadej¶ciem HVD ma¿y³y sie p³ytki zamkniête w obudowie wieko¶ci 3-4cm o pojemno¶ci kilku-kilkunastu GB, a nie te wielkie p³yty DVD które mo¿na wsadziæ do kieszni 😛 Ahh… za du¿o filmów s-f sie naogl±da³em 🙂

  11. pepperman pisze:

    @Rostom
    przeciez ja wyraznie napisalem, ze takie nosniki maja racje bytu w przypadku filmow.

  12. Human pisze:

    autor posta chyba nie doczytal prawdy jaka byla od zawsze jak pojawilo sie info, na guru3d zawsze pisali ze jest to tech. narazie dla firm na backupy 1000$ za naped i 100$ za dysk 300gb, co do jednego sie nie zgodze, narazie jest to do kitu i do 2013 to bedziemy raczej mieli dyski jak krysztaly w star trek, do napedu bedzie sie wkladac szescian 4x4x4cm i bedzie kilka TB, technologia zawsze raczkuje, cd jak wlazilo tez minelo pare lat zanim po cdrom wyszlo cdr,z wejsciem dvd prawie od razu wyszlo dvdr tak samo teraz bedzie z hddvd i bd, i niech nikt nie pieprzy ze naped pierwszy nagrywajacy blueray bedzie tanszy niz 500$. tez nie jest narazie to dla mas, co ze newsy ze wszyscy juz tlocza hd-dvdr czy bdr a kogo bedzie stac na nagryware, kto wogole zmieni swoje dvdr16x od razu na nowosc, piraci bo musza miec zysk i ich stac bo jak wypalic klientowi gre na ps3, ofcourse wpierw niech ktos moda wyda, i niech do nas trafi a to niby koniec 2006 albo nawet 2007, wiec nie gdybajmy o nagrywarkach ktore nie sa dla klienta a szczegolnie z 500zl pensji

  13. vasart pisze:

    @pepperman: nadal nie rozumiesz :/
    co to niby s± te twoje dane (niefilmy) ?
    jak bym chcia³ zrobiæ zrzut ca³ej zawarto¶ci z serwera plików to z kompresj± wychodzi ponad 100gb wiec nie zmie¶ci siê nawet na 4warstwow± p³ytê, a zwa¿ ¿e taki zrzut jest najszybszym sposobem przywrócenia serwera w przypadku awarii (nawet je¶li awaria jest nieprawdopodobna bo s± raidy, dysk rezerwowy, czy inne pierdo³y to i tak kopie robiæ trzeba). wiêc nie chrzañ ¿e 50 gb to za du¿o bo to jest nic.

  14. pepperman pisze:

    @vasart
    jaki z ciebie guru, ktory wszystko rozumie, moge dotknac? juz widze jak wszyscy maja serwery…

  15. vasart pisze:

    @pepperman: brawo, a mo¿e teraz jaki¶ argument? choæ jeden? proszê.
    nie wszyscy uzywaj± nagrywarek do nagrywania divx/dvd 😛

  16. keicaM pisze:

    "spore naci±gniêcie faktów" lubie tego typu brednie! 😀

  17. kokosSEK pisze:

    To tak jak z AIDS, jakby wprowadzili lekartwo, to wszyscy by je kupili raz i po sprawie, a tak mog± ich "leczyæ" przez wiele lat, a kaska leci.

  18. grzes07 pisze:

    to narazie tylko mrzonki

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.