InPhase Technologies, światowy lider w dziedzinie holograficznego magazynowania danych ogłosił dziś, że dysponują technologią umożliwiającą niewiarygodne zagęszczenie ilości danych na nośniku. Jest to nowy rekord wśród technologii komercyjnych. Rozwiązanie pozwala zapisać na nośnik 515 gigabitów danych na powierzchni jednego cala kwadratowego.
Dysk pierwszej generacji miał pojemność 300 gigabajtów a transfer wynosił 20 megabajtów na sekundę.
Pierwsze ogólnie dostępne produkty będą miały pojemność od 800GB do 1.6 terabajta (TB). Z tych osiągnięć także bardzo zadowolone są osoby zarządzające InPhase. W kwietniu 2005 firma zaprezentowała technologię mogącą pomieścić 200 Gb/cal(2), jak widać po roku badań ilość danych na tej samej powierzchni jest ponad 2.5 razy większa.
Ze szczegółów technicznych wiadomo, że wykorzystany w nośniku materiał InPhase Tapestry ™ miał grubość 1.5 milimetra, a długość fali wynosiła 407 nanometrów.
Szok.
Postêp.
Zaczn± mysleæ nad interfejsem, który bêdzie na technologicznym poziomie tych no¶ników i siê zdzwi± jak trudno bêdzie to opanowaæ, a po¼niej wprowadziæ co¶ nowego … jak zrobi± ju¿ ten no¶nik i nagrywarkê to bêdzie nagrywaæ siê 2 doby.
Tipros – wydaje mi sie ze to ma byc nastepca twardych dyskow, ale moze sie myle.
jasne ciezko bedzie to zamknac w pudle – no i uderzy w caly przemysl magazynowania danych – lobbing bedzie
My¶lê, ¿e ta technologia obejmie zarówno dyski obecne twarde jak i p³yty cd/dvd/blueray i cotam jeszcze – tym razem z warstw± hologramu. Jak mi wiadomo prototyp czytnika takich p³yt juz istnieje i zajmuje dwie zatoki 5i1/4 cala, wiêc wcale nie tak du¿o. A dyski twarde – napweno istnieje problem z szyko¶ci± odczyt-zapis, oraz z trwa³o¶ci± materia³u, wiêc na prze³om w tej dziedzinie napewno jeszcze poczekamy – b±dz co b±dz zapis lub kasowanie w dysku twardym zachodzi znacznie znacznie czê¶ciej ni¿ na jakiejkolwiek p³ycie.
Moim zdaniem (o ile nie nastapi jakas rewolucja), napedy holograficzne beda tylko w duzych firmac, czyli tam gdzie takie pojemnosci sa konieczne (archiwizacja), a moze za 10-20 lat zaczna sie pojawiac w domach…
Ja ju¿ widze przeno¶ny playerek o skromnej pamiêci 2TB i tysi±ce – miliony mp3 i filmów w mojej kieszeni to by³o co¶. 🙂
Realnie patrz±c to bêdzie trudno tej firmie wej¶æ na rynek masowy, w³a¶nie z powodu lobby no¶nikowego, bed± im bru¼dziæ jak tylko mog±.
A pewnie, w koñcu obecne nowinki musz± przynie¶æ zyski, takie du¿e pojemno¶ci nie s± obecnie konieczne a dla proponowanych standardów niekorzystne – HDTV i filmy w tym formacie, nowy windows, blueraye – to wszystko bedzie ssaæ kieszeñ przez kilka lat.
@rork
A kto maj±c do dyspozycji 2TB miejsca bêdzie kompresowa³ muzykê do MP3 🙂 ?
Podobnie z filmami – nawet bior±c pod uwagê filmy na HDDVD/BlueRay i przyjmuj±c 50GB na film zmie¶ci³by¶ oko³o 40 filmów. Dasz radê to obejrzeæ jeden po drugim 🙂 ?