Nie takie proste

Gregg - Sunday, 23 April 2006, 23:12

Z czeluści komputera na światło dzienne potrafi wyjść niemało brudów. Dowody w tych sprawach często mają wyłącznie postać zapisu na nośniku elektromagnetycznym - na twardym dysku, serwerze, przenośnym pendrivie. Bardzo często są już wykasowane, usunięte, posprzątane. Niby od dawna ich tam nie ma, ale jednak są. Jeśli ktoś umie je wywołać - wracają z zaświatów jak duchy.


Zwykłe skasowanie danych fachowcy porównują najwyżej do wyrwania z książki spisu treści. Mówiąc w uproszczeniu - efektem skasowania danych jest tylko to, że komputer już ich "nie widzi", traktując miejsce, gdzie były zapisane, jako wolne i gotowe do ponownego użycia. Ale te dane na dysku wciąż są nienaruszone, dopóki na ich miejscu nie zostaną zapisane nowe. A nawet jeśli stare dane zostaną częściowo nadpisane nowymi, to wciąż jeszcze wiele z nich można odtworzyć. Nawet sformatowanie dysku twardego nie daje gwarancji, że znajdujących się tam wcześniej informacji nie da się przynajmniej częściowo odczytać. Fachowcy poradzą sobie z tym bez większego problemu.

Według firm zajmujących się odzyskiwaniem danych są tylko trzy gwarantowane sposoby bezpowrotnego usunięcia danych z twardego dysku. Najpewniejszy - zmiażdżenie dysku specjalną prasą. Drugi to poddanie dysku pod silny impuls elektromagnetyczny, który niszczy urządzenie tak, że danych nie da się już odczytać. Trzeci sposób to ich usuwanie za pomocą specjalnych programów, swoistych elektronicznych niszczarek.

Standardowe odzyskanie danych w laboratorium to zwykle koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od nakładów pracy. Im lepiej usunięte dane lub bardziej zniszczony nośnik, tym większe koszty.

Cały artykuł: Gazeta Wyborcza

Tagi:

Komentarze (0)
  1. Tipros pisze:

    najprostszy sposób na ¶wiecie: nadpisaæ innymi danymi 😀 i danych ju¿ nie ma

  2. Aston Martin pisze:

    "zmia¿d¿enie dysku specjaln± pras±"
    auæ ;/

  3. Giga pisze:

    @Tipros
    Mo¿e to Ciê zdziwi, ale fachowcy potrafi± odzyskaæ dane wielokrotnie nadpisane.
    Badaj±c dyski specjalnymi g³owicami mo¿na znale¼æ mnóstwo u¿ytecznych informacji. W sporym uproszczeniu… przy zapisaniu "jedynki" pole magnetyczne bêdzie inne w zale¿no¶ci od tego czy poprzednio by³o tam "zero" czy "jedynka".
    Tak naprawdê zapis na dyskach magnetycznych mo¿na traktowaæ jako analogowy, gdy¿ jest nieskoñczona ilo¶æ poziomów namagnesowania no¶nika. To elektronika dysku uznaje dany poziom za wysoki lub niski (1 lub 0) zale¿nie od tego, czy przekracza pewn± warto¶æ progow±.
    Wracaj±c do sedna sprawy, dane mo¿na skasowaæ poprzez nadpisywanie, ale wielokrotne i wed³ug ustalonych algorytmów.

  4. sursoft pisze:

    @Giga
    ale wtedy nie ma pewno¶ci ¿e kto¶ sie tam nie dopatrzy czego innego:D

  5. krisq pisze:

    ja tam uzywam wipe’a (plug do TC) jak kasuje jakies wazne dane…

  6. Biken pisze:

    Najlepiej to pod³±czyæ elektromagnes na 3fazy o takiej mocy ¿e siê ¶rubki zaczn± odkrêcaæ 😉 i niech siê fachowcy mêcz± 😀

  7. pepperman pisze:

    Gutmann i mozna byc w miare spokojnym. zanim ktos sprzeda dysk warto poswiecic troche czasu.
    http://www.heidi.ie/eraser/

  8. tomello pisze:

    A co je¶li wyzerujemy dysk twardy (podobno po tej operacji jego stan jest taki jakby by³ kupiony ze sklapu). Wtedy nie powinno byæ na nim ¿adnych informacji

  9. undead pisze:

    tomello
    ale zawsze pozostanie echo, najleprza metoda to nagrywanie danych losowo generowanych jakies 7 krotnie i po zawodach poco jakies zaawansowane algorytmy

  10. pietro_asp pisze:

    Przypomnial mi sie film jak kraker, plyty trzymal w mikrofali, a obok kompa mial dwa duze elektromagnesy:P

  11. pepperman pisze:

    "najleprza metoda to nagrywanie danych losowo generowanych jakies 7 krotnie i po zawodach poco jakies zaawansowane algorytmy"

    hmmm, Gutmann ma 35 przejsc 😉

  12. Tipros pisze:

    @Giga
    W sumie napisa³em w duzym skrócie – nie chodzi³o mi o w³±czenie PC i nagranie na te dane filmu 😉 A poprzez wielokrotne nadpisanie danych wed³ug okreslonego algorytmu my¶lê, ¿e nie odcyfruje siê juz tego 😉

  13. MaNiAc! pisze:

    Mozna tez uzyc starego ale dobrego programu: System Shield, ustawic sobie opcje czyszczenia, ile razy etc. potem odczekac swoje czasami bardzoooooooooo dlugoooooooo i wszystko…
    http://www.iolo.com/ss/

  14. pepperman pisze:

    "Mozna tez uzyc starego ale dobrego programu: System Shield, ustawic sobie opcje czyszczenia, ile razy etc. potem odczekac swoje czasami bardzoooooooooo dlugoooooooo i wszystko…
    http://www.iolo.com/ss/"

    tylko po co kupowac cos, skoro ma sie darmowego erasera. zreszta wiekszosc tych platnych pierdolek jest tak skuteczna jak…

  15. zbynia pisze:

    giga wyjasnij ten cudowny sposob….to nie kaseta magnetofonowa gdzie zostawalo duze echo zapisu – po jedynce echo moze i zostanie ale po zerze ktore zostalo zapisane jedynka? i piszesz o specjalnym sprzecie – myslisz ile firm z tego korzysta?w polsce raczej zadna….sprobuj odzyskac dane po zwyklym zerowaniu dysku..a juz po kolejnym losowym zapisie….
    i pokaz mi fachowca ktory to odzyska – myslisz ze czym odzyskuja fachowcy?ontrack…i get data……wsio w temacie

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.