W przypadku ponadgranicznego świadczenia usług albo handlu podatek VAT powinien być płacony w kraju klienta - z tą propozycją zgadza się większość krajów członkowskich Unii Europejskiej, bojąc się odpływu swoich firm do rajów podatkowych.
Zebrani w piątek w Brukseli ministrowie finansów krajów UE próbowali zbliżyć stanowiska w tej sprawie. Pomysłowi na razie sprzeciwiają się Niemcy, Luksemburg i Portugalia, które stosują niskie stawki VAT, czym przyciągają wielu zagranicznych inwestorów.
Austria, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, liczy na zawarcie porozumienia już za miesiąc. "Chcemy dostosować przepisy o VAT do naszej epoki" - powiedział austriacki minister gospodarki Karl-Heinz Grasser po zakończeniu spotkania.
Obecnie usługodawcy stosują stawki VAT obowiązujące w krajach, w których mają siedziby. Dla wielu rządów to rozwiązanie anachroniczne w czasach, kiedy handel albo świadczenie usług odbywa się przez internet.
Wykorzystują to niektóre firmy, lokujące swoje siedziby w Luksemburgu (np. AOL, Amazon.com, Skype) albo na portugalskiej Maderze (brytyjski operator telekomunikacyjny Freeserve).
Na Maderze obowiązuje 13-procentowa stawka VAT. Komisja Europejska, której propozycję wspiera Austria i inne kraje, chce położyć kres temu zjawisku. "Musimy się zastanowić, czy to ma sens - powiedział Grasser. - Bardzo niski VAT obowiązuje na wyspie niedaleko Europy, w taki sposób, że zakłóca konkurencję".
W posiedzeniu wzięła udział wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska, która jednak nie spotkała się z polskimi dziennikarzami. Jaki będzie kompromis? Prawdopodobnie niekorzystny dla konsumentów, bo Luksemburg i Portugalia wydają się osamotnione.
Nasz VAT lepszy
Gregg - Saturday, 06 May 2006, 12:02Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
chamstwo, czyste chamstwo
"Musimy siê zastanowiæ, czy to ma sens – powiedzia³ Grasser. – Bardzo niski VAT obowi±zuje na wyspie niedaleko Europy, w taki sposób, ¿e zak³óca konkurencjê" – i wszystko jasne. Wystarczy konkurencjê zlikwidowaæ, by ju¿ nic jej nie zak³óca³o.
Chore!
"Bardzo niski VAT obowi±zuje na wyspie niedaleko Europy, w taki sposób, ¿e zak³óca konkurencjê"
skoro juz nawet bardzo niski vat cos zakloca, to najwyzszy czas zlikwidowac te zlodziejskie podatki na zawsze. przeciez politycy maja tez rece – wiec moga sie zabrac za kopanie rowow w czynie spolecznym.
Ludzie wymy¶laj±cy takie g³upoty to zazwyczaj przykuci do biurka schizofrenicy, postrzegaj± ca³y ¶wiat przez cyferki, mruki zamkniête w sobie, pracocholicy, tacy ludzie maj± w³adzê, skandal, ale niestety nic siê nie da, trzeba by kompletny przewrót zrobiæ.
Zle ujal w slowa pan Grasser, ale to oczywiste, ze panstwa chca bronic swoich interesow. Kapitalizm.
A ja sie nie mam zamiaru bawiæ w : "Co autor tych s³ów chcia³ nam przekazaæ..". Wa¿ne jest to, ¿e nie wyjdzie to na zdrowie…
No coz biorac pod uwage stawki vatu u nas, to nasza gospodarka tylko na tym zyska, chociaz niekoniecznie my sami;)
Dok³adnie, pietro 😉 Jak nawet bêd± jakie¶ zyski dla naszego pañstwa to i tak wiadomo gdzie wyl±duj± ;]
Dla mnie chora jest obecna sytuacja, kiedy firma odprowadza smieszny vat w smiesznym kraju (Luksemburg) tylko dlatego ze ma tam siedzibe z jedna osoba zatrudniona na stale, podczas gdy w innych krajach pracuja dla niej tysiace. Im bedzie mniej takich dziwnych rozwiazan tym zycie bedzie prostsze.
A ja mówiê, niech wszêdzie bêdzie podatek rzêdu 95%. I do tego najlepiej p³acony w euro(przecie¿ do tego zmierzamy). Po co mamy kupowaæ taniej, przecie¿ i tak mamy za du¿o. A jak nie bêdziemy mieli nic to bêdzie po równo… a tak w ogóle, to powinni¶my oddawaæ pieni±dze. Nam nie s± potrzebne. Wróæmy do niewolnictwa… Pó¼niej rewolucje i mo¿e siê co¶ zmieni(jak wytn± w pieñ tych geniuszy)
Pozdrawiam wszystkich, którzy siê nie poddaj±:)