Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska ogłosiła 15 maja 2006 r. wyniki przetargu na rezerwację 99 kanałów radiowych (dwuczęstotliwościowych) przeznaczonych dla sieci telefonii ruchomej w standardzie GSM 1800 (1710-1730 MHz i 1805-1825 MHz).
Przedmiotem przetargu były trzy rezerwacje częstotliwości - każda po 33 kanały. Każdy z uczestników przetargu mógł złożyć jedną, dwie albo trzy oferty. Rezerwacja częstotliwości będzie uprawniała do ich wykorzystywania na terenie całego kraju do 31 grudnia 2020 r.
Spośród ofert złożonych przez Telekomunikację Kolejową Sp. z o.o. (dwie oferty), Telefonię Dialog S.A. (dwie oferty) oraz PTK Centertel Sp. z o.o (jedna oferta) - tylko obie oferty Telekomunikacji Kolejowej uzyskały wymagane minimum i uzyskały pozytywną ocenę Komisję przetargowej.
Podmiotem wyłonionym w przetargu została Telekomunikacja Kolejowa, która to spółka za każda grupę 33 kanałów zaoferowała po 255 mln zł (tj. łącznie do budżetu państwa z tytułu przetargu wpłynie kwota 510 mln zł).
Historia kolejowej telekomunikacji sięga końca XIX wieku, czyli początków telefonii przewodowej na Polskich Kolejach Państwowych. 1 października 2001 roku decyzją Zarządu PKP S.A. na bazie Dyrekcji Teleinformatyki Kolejowej PKP S.A. utworzono spółkę prawa handlowego - Telekomunikację Kolejową spółkę z o.o. Spółka posiada strukturę wielooddziałową z Centralą w Warszawie i ośmioma Zakładami Telekomunikacji w: Szczecinie, Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie.
Polskie Komórki Państwowe
Gregg - Monday, 15 May 2006, 19:42Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
No to teraz kolekarze bêd± mieli w³asn± sieæ GSM 🙂
Miejmy nadzieje, ¿e telefony bêd± lepiej dzia³a³y od poci±gów 🙂
Mam DSLa od Tk (TDI) i smiga bardzo ladnie. Ale to jest firma panstwowa Udzia³owcami Spó³ki s±:
* Skarb Pañstwa: 62,30%
* PKP S.A.: 37,70%
Firma, ktorej wiekszosciowym wlascicielem jest skarb panstwa wplaci do budzetu panstwa 510 mln z³. WOW no to panstwo zarobi. 🙂
No to zobaczymy czy spadna ceny:]
Mój ojciec jest pracownikiem TK Telekom (telekomunikacja kolejowa) 🙂 I s± takie plusy, ¿e pracownicy maj± zni¿kê 85% 🙂 A wiêc 6mbit mi siê k³ania 🙂 Przyznam, ¿e internet z TK jest bardzo dobry. Nigdy nie przerywa, ping bardzo ma³y i oczywi¶cie ³±cze nielimitowane dla ka¿dej opcji.
PS
Kiedy¶, jak TDI z TK Telekomu by³o zawodne i ogólnie kiepskie to sami pracownicy tej spó³ki mówili na to "tylko dla idiotów" ;). Teraz ³±cza TK bij± na g³owê TePsê. I to we wszystkich dziedzinach.
Pierwszy raz s³yszê o czym¶ takim, jak Telekomunikacja Kolejowa… Jak to jest? PKP ledwo zipie, ale jest udzia³owcem spó³ki, która zap³aci 510 mln z³? Kolejna polska paranoja.
tez o tym nie slyszalem, ale sie bardzo ciesze ze cos takiego istnieje. gdybym mial telefon internet i komorke u polskiego providera to bylboby bardzo dobrze. mam nadzieje ze szybko dotra do lublina :D. Zamiast bulic niemcom czy francuzom wole placic polakom (tak jak francuzi francuzom itp – u nich to norma).
@_oki_
Te¿ mnie to zdziwi³o, ze w naszym kochanym kraju pañstwo najlepiej zarabia na sobie 😉 kupuj±c cos od siebie, he he
Wed³ug mnie, ca³a ta sprawa z przyznaniem TK Telekom tych czêstotliwo¶ci ma na celu zwiêkszenie warto¶ci spó³ki przed jej prywatyzacj±. Po drugie ma najwiêksze zad³u¿enie spo¶ród kolejowych spó³ek i ciekaw jestem sk±d wezm± 510 mln z³ op³aty za te czêstotliwo¶ci. Nie mówi±c ju¿ o kosztach uruchomienia telefonii komórkowej.
nie do¶æ, ¿e kolejarze p³ac± za kwartalne bilety 4,50, a ja 700 z³, to jeszcze internecik dla siebie ci±gn±. taka chora sytuacja mo¿e byæ tylko w kraju. btw. kolej taka biedna, syf w poci±gach, a tu nagle firma telekomunikacyjna siê urodzi³a. znowu podró¿ni zap³ac± za to???? zapewne szybciutko wyprowadz± pieni±dze i sprzedadz± za symboliczn± z³otówkê. ¿a³osne.