Telekomunikacja Polska ograniczyła konkurencję wprowadzając podwyżkę cen połączeń międzynarodowych z numerami rozpoczynającymi się od 0-708-1 – uznał Prezes UOKiK i nałożył na największego polskiego operatora karę w wysokości ponad 12 mln złotych.
Postępowanie prowadzone na podstawie prawa polskiego oraz przepisów wspólnotowych zostało wszczęte na wniosek Netii. Spółka zarzuciła Telekomunikacji Polskiej nadużycie pozycji dominującej w związku z wprowadzoną od 1 października 2005 roku podwyżką opłat za połączenia międzystrefowe i międzynarodowe rozpoczynające się od numeru 0-708-1.
Za pomocą tego numeru dokonywane są połączenia międzymiastowe i międzynarodowe. W praktyce konsument korzystając z telefonu stacjonarnego, na przykład w sieci TP SA, wybiera numer rozpoczynający się od 0-708-1, a następnie – po usłyszeniu sygnału – właściwy numer abonenta (np. w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych). Abonent TP SA płaci rachunki według jej stawek, przy czym Telekomunikacja Polska rozlicza się na podstawie odrębnych umów z operatorami alternatywnymi (m.in. Netią, Telefonią Dialog), do których należą numery 0-708-1. Numeracji tego rodzaju nie posiada Telekomunikacja Polskia. Należy zaznaczyć, że nie ma żadnych ograniczeń natury prawnej, co do możliwości realizacji połączeń międzynarodowych za pomocą numerów 0-708-1.
1 października 2005 roku Telekomunikacja Polska podniosła ceny za połączenia 0-708-1 do 71 groszy brutto, przy czym – niemal jednocześnie – obniżyła opłaty za niektóre połączenia międzynarodowe oraz wprowadziła atrakcyjne pakiety darmowych minut w połączeniach zagranicznych.
Ponieważ istniało niebezpieczeństwo, że kwestionowane działanie TP SA doprowadzi do wyeliminowania niezależnych operatorów z rynku, (...) 10 października 2005 roku została wydana decyzja tymczasowa nakazującą operatorowi natychmiastowe przywrócenie obowiązujących przed podwyżką cen, do czego Telekomunikacja Polska się zastosowała.
Wymierzona Telekomunikacji Polskiej kara w wysokości 12 mln 187 tys. zł ma charakter represyjny oraz prewencyjny. W szczególności Urząd uznał, że jest to kolejne naruszenie prawa antymonopolowego przez operatora. Wysokość sankcji uwzględnia fakt, że odstąpienie od podwyżki nastąpiło jednak dopiero po wydaniu przez Urząd decyzji tymczasowej nakazującej wstrzymanie.
Decyzja nie jest prawomocna spółka może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
12 milionów zł kary
Gregg - Monday, 05 June 2006, 16:11Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
a kare zaplaci jak zwykle konsument – kara powinna byc sciagneta z WARTOSCI spolki i placona przez zarzad a nie firme jako calosc
Witam,
Mia³em siê wogóle w tym w±tku nie wypowiadaæ, ale chyba chcê byc rekordzist±.
Ja, zapiek³y przeciwnik Tepsy, spróbujê ich tu broniæ. Moim zdaniem, t± z pozoru "potêgê" dawno urzêdasy zapêdzili "do naro¿nika" i wy¿y³owali idiotycznymi nakazami. Zarz±d tej firmy tak¿e od paru lat dzia³a jakby d±¿y³ do jej samolikwidacji. Promocja "na chama", bez liczenia siê z potwornymi stale rosn±cymi (p. zad³u¿enie TP) kosztami (ostatnio 10 noteboków plus 21 godzin (!) w tnv/TVT1/TVP2 – g³ównie "prime-time") Neostrady, przy jej dziadowskim poziomie, niezgodno¶ci z niczym i niziutkich jak na centrum Europy limitach oraz przy nasyconym w 99% rynku jest czystym marnotrawstwem. Od ponad o¶miu lat w internecie nie rozwinêli NIC. Ceny dial-upa (56kBps) w 2006-tym roku (XXI-szy wiek!) s± identyczne jak w latach 90-tych wieku ubieg³ego – jednostka miejscowa (34gr/3 min/6min po 18). O telefonni szkoda pisaæ. Muzeum Techniki..
Na dodatek TP sama sobie robi konkurencjê – proszê poczytaæ cenniki DSL-256, DSL-512 (DSL-128 ju¿ usunêli z oferty gdy spostrzegli ¿e jest tañszy ni¿ najs³absza Neostrada) i to konkurencjê obrzydzaj±c± firmê i odstrêczaj±c± potencjalnego klienta. Czy znacie firmê która klienta NIE CHCE?
Ja znam: TP S.A. AD.2006
Prosi³em ich aby wykonali dla mnie p³atn± us³ugê – istalacjê DSL-512. Dwa tygodnie po¶wiecili na wciskanie mi kitu ("to dla firm tylko, musi mieæ pan firmê", "promocja – Neostrada za darmo"), podobnie równie idiotyczne, bezowocne podchody. Mówi³em im: marnujecie tylko mój i swój czas. Nie s³uchali ("to ja zadzwoniê jutro").
Wówczas zmienili taktykê, licz±c ¿e mnie w "dziadostradê" i tak wepchn±. Otrzymalem druk "podania o sporz±dzenie umowy o dzier¿awê ³±cza DSL" z chyba trzydzistoma okienkami typu numer, data, NIP itd. Godzina pisania maczkiem. Nie ugi±³em siê. "Teraz proszê czekaæ dwa tygodnie na rozpatrzenie"- rzek³a mi panienka wytuszowana w TelePunkcie (100m od mojego domu). Poczeka³em grzecznie. Otrzyma³em kolejn± jeszcze wiêksz± stertê papieru, chyba z pó³ kilo tego by³o do wype³nienia i popodpisywania, "a potem ju¿ zaczynamy instalacjê" – s³owa tej samej, jak widaæ "prowadz±cej mnie" (DSLa?) panienki. w tle zawsze wystêpowa³a jako postrach na mnie "Pani Kierowniczka" Ubaw jak za komuny. Bareja powinien wstac z grobu.
Humor mnie opu¶ci³ gdy us³ysza³em: "-zaczynamy – to znaczy proszê teraz poczekaæ oko³o pó³ roku, uprawnienia do instalowania ma jedna ekipa w Polsce a maj± nadmiar zamówieñ’.
Podar³em umowê zdaj±c sobie sprawê z ew. konsekwencji prawnych. Zgodzili siê pomimo wszystko prawnie j± rozwi±zaæ.
Wychodzi³em z TelePunktu, mocno za³amany ("kolejne miesi±ce bez internetu") gdy zaczepi³ mnie facet. "WiFi w trzy dni", pisa³o na wizytówce któr± mi wrêczy³. Przyszed³ z synem nastêpnego popo³udnia, nie po trzech dniach.
Ostatecznie mam teraz DSL (najszybsz± opcjê lecz dzielon±) za u³amek ceny "Neostrady", bez ¿adnych limitów. Teraz "okres testowy", umowê rozwi±zujê kiedy chcê – w miesi±c. zawsze (zwyk³a umowa cywilna). Mo¿liwo¶æ powrotu, wtedy zni¿ka. Transfery z ftp`ów: 40-600kB/s – zale¿y od godziny i od 'mocy’ ftp. Z kernel.org nad ranem ciagnalem stale ok. 900-1000kBps.
Mo¿e taka jest przysz³o¶æ Polskiej Telekomunikacji? – powolny rozpad w rêce prywatnych (p³ac±cych podatki, zarejestrowanych) przedsiêbiorców. Ten moloch dyszy jak pêkaj±cy balon, nie wiedz±c co robi jego lewa i prawa rêka. Ledwo czuj±c ¿e wogóle istnieje.
12 milionów? Zap³ac± i "wrzuc± w koszta". Dwa lata maj± m.in. "pewne zyski z Neostrady". I z monopolu.
Pozdrawiam
@Gomez47
Niestety nie jest tak wspaniale jak piszesz. Wiekszosc sieci Wifi jest jeszcze bardziej dziadowska od tepsiarskiej nerwostrady. Nie wiem cy tak jest wszedzie ale w moim regionie wiekszosc wifi to kpina. Brak jakiegokolwie szyfrowania, jedyne zabezpieczenie to weryfikacja po MACach (buahahaha), brak mozliwosci przekierowania portow, a jesli nawet sie zgodza to roch p2p jest brutalnie wycinany, brak zawnetrzenego IP, problemy techniczne (kiedys w jednej sieci walczyli ponad 2 miesiace aby dojsc co bylo przyczyna czestego losowego rozlaczania sie od roznych serwerow). Sporo tych wifi i tak dziala na wspomnianych przez ciebie tepsowych DSLach i tak naprawde nie wiadomo na ilu uzytkownikow jest dzielone.
@_oki_ Cze¶æ. Wiem o tym wszystkim o czym piszesz, ale wszelakie p2p to ja SAM TÊPIÊ. Chce kto¶ kra¶æ, proszê bardzo, ale poza sieci±. Bajeczki o "legalno¶ci" lotnych wrezowni to ja lubiê ze Szwecji poczytaæ, gdzie internet jest tañszy ni¿ w Polsce, sa (to ma³y kraj) setki providerów i gdzie min. ³±cze jest 10-20x szybsze ni¿ w Polsce. A ile zarabia statystyczny Szwed?…
Mi np. ¿adne p2p niepotrzebne. NAT problemem jest i nie jest. niestety, jest prawd± ¿e takie sieci na du¿ych osiedlach s± pe³ne "zdolnych" (swoim zdaniem) ale dla mnie, po latach "bycia na zewn±trz" (w³asny IP) uci±¿liwi oni nie s± i nie patrzê nawet jak mi z firewalla "odpadaj±". Maj± zero szans, to g³ównie po³apane z gier "z gie³d" trojany, a nie "piraci". Monitorujê ten "szum" czasami, z nudów.
Neostrady konsekwentnie i od lat NIE CHCÊ. Do nikogo to nie dociera³o ¿e wolê internetu nie mieæ wcale, ni¿ mieæ jego potwornie drog±, tandetn± namiastkê. Nie staæ mnie na wyrzucanie pieniêdzy w b³oto. Tañszy jest ju¿ dial-up.
Jaka opcja Neostrady pozwala ¶ci±gn±æ DVD Linux (4.230MB) w godzinê i dwadzie¶cia minut (logowane)?
Teraz sytuacja jest taka, ¿e ci, którzy chcieli Neostradê mieæ, zdecydowali siê na ten erzatz, ju¿ j± maj±, a chodzi plota ¿e "koniec promocji w lecie" – niepewne bo ju¿ kilka "koñców" by³o.
Wielu albo z przyczyn technicznych (poza zasiêgiem) albo takich jak ja (nie lubiê chorych ofert) na pewno siê na to nie skusi. Po co zatem to reklamowe walenie, o którym napisa³em, skoro TP (polecam iich prospekt gie³dowy) TONIE W D£UGACH.
Z czego je sp³aci?
A ja ju¿ w lecie idê na swoje IP (¶wiat³owód), w tym samym wiFi, jako alternatywê maj±c w zapasie "Chello" które ju¿ koñczy testy w moim mie¶cie, oraz Telekomunikacjê Kolejow± (to d³u¿ej potrwa) – wszystkie one bez chorych "limitów" i tansze niz to co realnie oferuje TP. Piszê "realnie", bo np. DSL, nawet te szybsze opcje s± korzystniejsze cenowo dla internauty ni¿ Neostrada.
Co z tego, skoro Tepsa wyrzuci³a niemal wszystkich pracowników którzy j± instalowaæ umieli, zostawiaj±c tylko wypomadowane babska o TAKICH buziach?
Czyja to wina? Nasza?
Pozdrawiam
@Gomez47
Twoje ocena sieci p2p jest bardzo niesprawiedliwa i jednostronna widze, ze lubisz sobie sciagac plytki z linuksami roznej masci, to czy nie lepiej sciagnac sobie czterogigowe DVD przez BitTorrent niz zapychac mirrory ftp/http? zreszta swego czasu jak wyszla Kororaa 0.1 to mirrorow bylo tak malo i byly tak zawalone, ze gdyby nie Torrent to bym pewnie nie potestowal XGLa. Przeczytaj tez mojego komenta do poprzedniego newsa (kolejne wykozystanie p2p). Powiedz mi a polaczysz sie z bankiem internetowym z takiego nie zaszyfrowanego wifi?
@_oki_ Dziêkujê Ci za dyskusjê, i proszê, "nie kopmy siê po kostkach" (s± tu tacy, czytujê to forum od lat). Wystarczaj± argumenty, a przecie¿ je mamy.
Zapomnia³em Ci napisaæ ¿e przynajmniej na Mazowszu standardem WiFi w wersji stacjonarnej jest kodowanie (128bit) i instalacje "klatkami". Numery MAC kart nie maj± ¿adnego znaczenia, mo¿esz co piêæ minut przeprogramowywaæ. Masz sta³± ostatni± kwadrê NAT i tylko to Ciê ogranicza. "W³amywacz" mo¿e conajwy¿ej (o ile trafi) odebraæ "szum" co na laptopowym g³o¶niczku (s³ysza³em) przypomina stary modem :). Nic nie skorzysta.
Klienci "mobilni" obs³ugiwani s± zupe³nie osobnym torem.
Liczba komputerów? Ja j± przecie¿ znam. Nie tylko dlatego ¿e admin tego nie kryje ale i w ka¿dej chwili mogê wydrukowaæ ¶cis³y stan ca³ej sieci (z racji swej w niej funkcji, p³acê mniej w zamian za "pracê" – to sieæ Spó³dzielni Mieszkaniowej).
Sprawa e-banków. Nie mam, i nie korzystam. Ba³bym siê powierzaæ swe pieni±dze w ten sposób. Czasami kupujê przez internet ale TYLKO na moich warunkach; p³atne przy (po) odbiorze i po komisyjnym sprawdzeniu zawarto¶ci przesy³ki. Inne oferty odrzucam (nie tylko mi zale¿y, aby kupiæ, prawda? 🙂
Mo¿e dlatego oferta Tepsy (poza idealnym dla mnie DSLem, ale.. p. wy¿ej) jest zupe³nie nie do mnie skierowana.
Na koniec p2p. Mo¿e i oceniam je nies³usznie. Ale napisz tu tak szczerze: czy znasz poza DoS lepsz± metodê na zakorkowanie nawet 'najszerszej’ sieci? Porty p2p blokujê zreszt± osobi¶cie (stale kombinuj±) i nie mam tu ¿adnych skrupu³ów.
S± ogólnostêpne FTPy.
¦ci±ganie du¿ych plików jest zreszt± (regulamin) zakazane przed 23. Mo¿na (wybieraj±c optymalny transfer) ¶ci±gaæ od 23-6 rano. Represja: usuniêcie z listy u¿ytkowników sieci, bez prawa powrotu do niej.
Podpisujemy zgodê na to. Mi to pasuje.
Pozdrawiam
@Gomez47
Nie mialem zamiaru "kopac cie po kostach" jedynym moim zamiarem byla zdecydowana polemika i tak powinienes odbierac poprzedni post. Zabrzmialo to inaczej? Co do p2p to zgadza sie tak zapycha siec ale w takim wypadku chyba lepiej wprowadzic limit jednoczesnych polaczac a nie odrazu z automatu wycinac caly roch. Moim zdaniem na tej samej zasadzie co nerwostrada oferuje tylko namiastke internetu (limity) tak net bez p2p to tylko namiastka (a przynajmniej pozbawiony pewnej funkcjonalnosci). Jesli ktos kupuje lacze powinien miec mozliwosc wykorzystania calego potencjalu. Natomiast jesli chodzi o bankowosc internetowa to u mnie wygrala wygoda nad paranoidalnym bezbiecznstwem. Zadne skarby nikt mnie nie namowi na wipisywanie druczku i stanie w kolejce (brrr). Do histori rachunku mam staly wglad i wiem ile mam pieniedzy a gdyby nawet mialo miejsce jakies wlamanie to mysle, ze bank wolalby je ukryc i oddac pieniadze z wlasnej kieszeni chroniac swoje dobre imie.
@_oki_ Zacznê od próby wyja¶nienia sprawy tych nieszczêsnych "kostek". Przecie¿ ja tylko poprosi³em. Nie mam ¿adnych do poziomu Twojej rozmowy zastrze¿eñ. ale te¿ wiem, "jak niewiele trzeba" (np. "buhaha") aby rozmowa zmieni³a siê w pyskówkê. Kilka st±d osób wie ju¿ kim jestem w realu – nikim wa¿nym, ale starym schorowanym i pokopanym przez ¿ycie facetem. Po co zatem kopaæ mnie jeszcze w internecie? Ból odbieram wielokrotnie silniej.
To co dla wielu jest rozrywk±, dla mnie jest jedynym ¼ród³em utrzymania. Innych nie posiadam.
To zawadzê o banki. Po starszym newsie zrobilem rozpoznanie jak jest u nas z bezpieczeñstwem po³±czeñ SSL i nie tylko. Jest faktem ¿e "mobile" jest nadal dziurawe :(. Pozostaje nam wiara w uczciwo¶æ klientów, bo w pobliskiej ERA musz± za sporo gorsz± us³ugê zap³aciæ trzy razy wiêcej i minium przez rok (dro¿sza) lub 2 lata (taniej).
W opcji stacjonarnej jest ono takie jak "si³a" 128-bitowego szyfru. Czyli spore. Ostatecznie (NAT wzi±³em tylko tymczasowo) jeszcze mi siê poprawi po przej¶ciu na zewnêtrzne IP. To ju¿ tylko kwestia papierków jest (pula). Technika ju¿ le¿y i czeka.
Komórkowcy to tak¿e dobrzy "wyci±gacze", tak na marginesie. Wspomnê tylko, piszê o tym w innym miejscu, jak jeden "dowcipny" oferowal mi (do domu!) "pó³ giga limitu" (dwa dni czytania newsów), pocieszaj±c mnie "ale na razie i tak nie mierzymy bo nie mamy czym" Poziomik..
A banki? Mo¿e przesadzam, mo¿e za rzadko korzystam (zwykle raz-dwa w miesi±cu) abym mia³ motywacjê ay prze³amaæ swój strach. Zrozum. Uczy³em siê (dawno temu) na elektronika, ale….
Reasumuj±c chcia³em pokazaæ ¿e jednak "prywatni" (sponsorowani przez SM?) staraj± siê o klienta bardziej ni¿ nasza "najdro¿sza kochana", co staram siê w tym w±tku wykazaæ. Dlatego powtarzam: mo¿e w nich nadzieja na zmianê w Polsce?
Oni realnie CHCA zarabiaæ.
A p2p? Uwazam ¿e je¶li nie bêd± tak ¶miecili (szersze pasma? inne protoko³y?) to i dla nich przyjdzie "wolno¶æ". Jak dot±d jest to jedyna kasta nie umiej±ca siê samoograniczaæ. Uwa¿aj± ¿e s± "niewidoczni". O sieciach uczyæ siê nie chc±.
Nikt nikogo do kupowania niczego nie zmusza. Wiedz± nim podpisz± ¿e "p2p jest niemile widziane, tylko komunikatory". Kropka. Powtarzam, mi taka umowa pasowa³a, innym pasuje moim zdaniem ob³±kana oferta Neostrada.
Kwestia potrzeb oraz wiedzy informatycznej.
Pozdrawiam
banki… w jakim banku siê czuæ bêdziesz bezpieczny?? który bank dzi¶ nie ma wej¶cia internetowego?? wiara w cuda;) pods³uchanie hase³… bardziej niebezpiecznie dla szarego cz³owieka jest przeoczenie ¿e loguje siê na stronie https://mbamk.com.pl ni¿ w³am przez radio… ale to ju¿ inksza inkszo¶æ
inn± spraw± banków jest mo¿liwo¶æ p³atno¶ci komu¶ "gotówk±" w formie przelewu onlajn
radiówki… kiedy¶ siê przekona³em ¿e gdyby nie mniej zabezpieczone (wogóle;) sieci to niekiedy nó¿ na gardle zag³êbi³by siê w nie zbytnio wiêc taka furtka te¿ siê przydaje wiêc chwa³a za to ze s± ludzie którzy ufaj± innym – jak i p³atno¶æ na konto na aukcjach
A ja mam DSL-a 1Mb z Dialogu i jest super. Stale IP, brak ograniczen transferu i bardzo duza niezawodnosc. Instalacja w 3 tygodnie a wszystko za 120 PLN na miesiac. Nie wiem czy to duzo czy to tanio ale to zalezy od tego co komu jest potrzebne.
Z górniczym pozdrowieniem MS.
@cerber1978
Przede wszystkim tak jak piszesz to w dialogu masz sta³e ip, a takie jest ca³kowcie do bani. Dla bezpieczeñstwa sieci zmienne ip jest jak najbardziej wskazane.
@chris996
>Dla bezpieczeñstwa sieci zmienne ip jest jak najbardziej wskazane.
Taaa wszystkie bezpieczne serwery i sieci uzywaja dyndnsow bo reszta to napewno bardzo niezabazpieczona kicha jest. 😛
Staly IP ma wady i zalety ale napewno nie jest calkowicie do bani.
@_oki_
>Dla bezpieczeñstwa sieci zmienne ip jest jak najbardziej wskazane.
Taaa wszystkie bezpieczne serwery i sieci uzywaja dyndnsow bo reszta to napewno bardzo niezabazpieczona kicha jest. 😛
Staly IP ma wady i zalety ale napewno nie jest calkowicie do bani.
——————————–
Witaj,
Popatrz, (proszê o merytoryczn± odpiowied¼), jakie dziwne wiadomo¶ci tu czytam. Przecz± one tym z lat mojej nauki o sieciach, potwierdzonej (pañstwowym!) dyplomem.
Jakie to niby "zagro¿enia" niesie… sta³e IP, notabene obecnie (coraz mniejsza pula ipv4) coraz dro¿sze dla klienta ostatecznego, czyli luksus.
Proszê Ciê tutaj o jakikolwiek sensowny przyk³ad. Nie ¶piesz siê, poczekam.
Pozdrawiam
@Gomez47
Moja wypowiedz byla sarkazmem i delikatnym szyderstwem wypowiedzi chris996. Oczywiscie, ze nie pisalem tego na powaznie. :>
@_oki_
Przepraszam Ciê. Faktycznie – nie czyta³em Ciebie "mêdzy wierszami", sens wtedy jest nader oczywisty.
Pozwolê sobie w zamian opisaæ moje niedawne problemy z NAT-k±, któr± z musu teraz mam. Musia³em wykupiæ licencjê na soft-firewall (ICF z Windows to tylko ¶mieszny gadget), bowiem ¿aden starszy (Tiny, Kerio2 itd.) obecnie darmowy NATa nie wspiera i nie blokuje pod nim niczego :-(. Ten spory wydatek muszê dodaæ do ceny swego nowego ³±cza.
Konfiguracjê firewalla muszê "oprzeæ" o jedyny sta³y IP zewnêtrzny (sieci) co mo¿e wywo³aæ konflikt na osi admini-ja, bo "hachery" atakuj±c mnie, atakuj± ca³± sieæ – taka ju¿ uroda tego rozwi±zania.
Dlatego tak¿e stale proszê o "prywatny" IP. Poza prostszym filtrowaniem to jest dla mnie dostêp do zasobów do których obecnie dostêpu nie mam, bo kto w dobie terroryzmu wpu¶ci na powa¿niejszy ftp na login/pass i to z NAT (i ew. proxy, np. TP)?
Sta³y IP jest niekiedy bezwarunkowo konieczny.
Na pewno za¶ jest konieczny profesjonalistom.
Pocieszam siê (nie za³apa³em siê w sk³ad testerów, a oni maj± pewne pierwszeñstwo instalacji) postêpami Chello, które jako zintegrowane (TV+internet+telefon) bez sta³ego IP dzia³aæ by nie mog³o. Zapisalem siê w kolejkê do nich – tak na wszelki wypadek, gdyby WiFi "zapomnialo" o swoich wobec mnie obietnicach. Jest jeszcze TDI (Energis, Kolejowa) ale oni stale mówi±: "mo¿e za rok".
Raz jeszcze Ciê przepraszam, ale zrozum, mam ju¿ obni¿one poczucie humoru, szczególnie gdy czytam, s³yszê o tym ogromie idiotyzmów które obcenie dziej± siê w Polsce.
Pozdrawiam
@Gomez47
A Ja mam TDI 1megabit za 77zl + Wykupiony dodatkowy staly adres IP 6,1zl i smiga ladnie (maja chyba trzecia w polsce siec swiatlowodowa i wlasny sprzet w punkcie kolokacyjnym Ancotel). Chello ma chyba limity prawda? Jesli chodzi o firewalle to ja uzywam sprzetowy w modemie DSL. Jednak nie jest zbyt dobry wiec jak uda mi sie postawic jakis routerek Linuksowy to przy okazji bedzie on firewallem. Naprawde darmowe firewalle nie radza sobie z natem? Kerio tez nie? Nawet nie wiedzialem…
@_oki_
> A Ja mam TDI 1megabit za 77zl + Wykupiony dodatkowy staly adres IP 6,1zl i smiga ladnie (maja chyba trzecia w polsce siec swiatlowodowa i wlasny sprzet w punkcie kolokacyjnym Ancotel).
—————-
Czyli ¿yæ Ci, nie umieraæ (je¶li chodzi o internet). Nale¿ysz do ¶cis³ej w Polsce elity. Ja te¿ na nich cisn±æ próbowalem, ale maj± koñcówkê do¶æ ode mnie daleko (obok dworca PKP) i nie daj± ¿adnych szans prywatnym na instalacjê na razie: chyba ¿e sam zap³acisz za do³y, studzienki, instalacjê itd. Prawdê pisz±c dziwi mnie taki "olewizm" gdy podobno wszyscy szukaj± pracy. Oni w swym biurze za¶ "czekaj± na klientów biznesowych" , z którymi cienko jako¶. Ciekawe, kto im za to "czekanie" p³aci?
Nie pojmujê takich firm. A kredyty?
——————-
Chello ma chyba limity prawda?
——————–
U mnie i W-wie nie maj±. Jest za to u nich drogo, ale planujê od razu daæ kopa tej "najdro¿szej" (telefon). Szybko mi siê, ni¿sze koszty, jeden kabel do wszystkiego, te nak³ady zwróc±. O ile, rzecz jasna nie skoñczy siê to jak zwykle – na obiecankach. Dlatego chwalê "wróbla w gar¶ci" (WiFi) bo dla mnie alternatyw± jest ju¿ tylko brak internetu – do cienkostraty nie zni¿ê, siê nigdy a co mo¿na w dzisiejszych czasach pobraæ-wys³aæ w rozs±dnym czasie/cenie modemem dial-up?
———————
Jesli chodzi o firewalle to ja uzywam sprzetowy w modemie DSL. Jednak nie jest zbyt dobry wiec jak uda mi sie postawic jakis routerek Linuksowy to przy okazji bedzie on firewallem. Naprawde darmowe firewalle nie radza sobie z natem? Kerio tez nie? Nawet nie wiedzialem…
———————
Ja te¿ nie wiedzia³em dopóki uprzednio (SDI) "doszlifowane" Kerio 2.4 nie zaczê³o mi szaleæ, wywalaæ b³êdów inicjacji itd. Ten soft-firewall wymaga bezpo¶redniej "widoczno¶ci’ choæby zmiennego, ale IP. Niestety, WiFi "przejrzyste" nie jest. Nie startuj± zatem najwa¿niejsze service :-(. WiFi jet bli¿sze ide± T1 ni¿ DSL.
O wszystkim dowiedzia³em siê z wymiany korespondencji. Tamte soft-firewalle (bardzo dobre moim zdaniem) s± "z innej epoki".
Pozdrawiam
@Gomez47
bez przesady z ta "elyta" dobre lacze i tyle standard na swiecie marzenie w polsce (niestety 🙁 ). Jesli chodzi o firme TK to zgadza sie mnie podlaczyli tylko dlatego bo mieszkam blisko torow (korzystaje z terenow PKP i dalej nie wychodza z inwestycjami) nie wiem dlaczego nie chca, nie moga, boja sie? W moim miescie ~70000 ludu rok temu TDI mialo 12 slownie dawanascie osob! Klienci biznasowi i owszem wiekszosc Wifi w miescie siedzi na laczach od TK. Wydaje mi sie, ze skoro oni dostarczaja lacza dla PKP to nie boja sie oswoje istnienie bo w tej czy innej formie musza istniec dlatego nie reklamuja sie i nie walcza o klienta a szkoda…
@_oki_ Aby "postawiæ kropkê nad i" (chcialem tu TP broniæ, ale jak ich broniæ?), nie idealizujê WiFi, ale dla mnie jest to znacz±ce odej¶cie od firmy, która choæby ukrywa przede mn± ofertê DSL pod stosem papierów jedynie po to aby nie musieæ oddawaæ po³owy z tego 1000z³, które mi na SDI ukradli, co zreszt± sami, nie przymuszani w "promocji" okre¶lili.
Dziwne ci ludzie maj± motywacje.
Ze zdumieniem, pisz±c Ci odpowied¼ – wspó³decydujê o wszystkim co jest w naszym domu – spostrzeg³em ze TP jest "pierwsza na li¶cie" tego co wywalimy, gdyby w wyniku obecnych politycznych kombinacji ¿ycie sta³o siê ciê¿sze. Wywalimy bez ¿alu, choæ za instalacjê zap³acili¶my ongi¶ miliony, po kilkunastu latach oczekiwania w kolejce, bo ju¿ jst nam to zbêdny ca³kiem luksus (nie pomnê kiedy to samo dzwoni³o ostatnio, zwykle dzwonimy my, a na to aby zadzwoniæ s± obecnie setki sporo tañszych sposobów). Gdyby co, teraz zak³adaj± "za zlotówkê" bez czekania. Ka¿demu. Zatem to ¿adna strata.
Inne oferty net-telefon, szczególnie w ma³ych miastach to w Polsce marzenie.
Zreszt± ze swoim potencja³em i TP mog³aby daæ ofertê typu DSL 10MB za 40z³ miesiêcznie, maj± do tego techniczne ¶rodki.
Ale po co – skoro konkurencji nie widaæ, nie s³ychaæ i nie czuæ?
Zawsze przy takiej okazji pytam: – jak d³ugo jeszcze?
Pozdrawiam