Pentium pięćset

Gregg - Tuesday, 20 June 2006, 18:27

PAP: Firma IBM poinformowała dziś o ustanowieniu rekordu szybkości mikroprocesora. Rekordzista, schłodzony prawie do absolutnego zera, pracuje sto razy szybciej niż najszybsze mikroprocesory, stosowane obecnie w PC-ach.


Superprocesor, opracowany i wypróbowany przez IBM we współpracy z Georgia Institute of Technology, pracuje z częstotliwością ponad 500 gigaherców (500 miliardów cykli na sekundę). Żeby to osiągnąć, procesor schłodzono do temperatury minus 268,5 stopnia Celsjusza (4,5 stopnia Kelvina). Ale i w temperaturze pokojowej procesor jest niezwykle szybki - 350 gigaherców.

Do produkcji tego mikroprocesora użyto tradycyjnych materiałów - krzemu i germanu. IBM informuje, powołując się na symulacje komputerowe, że procesory z tych materiałów będą mogły zapewne pracować z częstotliwością do 1 teraherca (1000 gigaherców), i to w temperaturze pokojowej.

Tagi:

Komentarze (0)
  1. Edi pisze:

    Wow!! Ciekawe, kiedy chocia¿ 100 GHz bêdzie dostêpne dla przeciêtnego u¿ytkownika w rozs±dnej cenie !!

  2. demek pisze:

    to nie jest pentium!

  3. cerber1978 pisze:

    Jasna dupa ale speed. Ja chcia³ bym mieæ 10% tego 🙂

    Z górniczym pozdrowieniem MS.

  4. chris996 pisze:

    @demek
    Co z tego, ¿e to nie jest pentium. Ale jaka moc.

  5. epol pisze:

    Pentium? Gdzie w artykule mowa o nim? Chyba jaki¶ chochlik do tytu³€ siê wkrad³.

  6. marek_haj pisze:

    jak na razie mozecie to w bajki wlazyc …
    elektronika krzemowa pracujaca z czestotliwoscia 10 GHz jest zabojczo droga, nie mowiac juz powyzej. Zastosowanie germanu w elektronice podnosci wielktronie cene i zmniejsza wydajnosc procesu litografii wiec w efekcie masz o wiele drozszy produkt.
    Slowem – zapomnijcie zeby to szybko pod strzechy zawitalo 😛

  7. pietro_asp pisze:

    No coz IBM robi glownie serwery i to tam beda takie procki zastosowane. Procesory IBM zawsze byly wydajniejsze od Intela czy AMD.

  8. Noldor pisze:

    No dobra – i co z tego ¿e procesor bêdize mia³ choæby 10GHz kiedy pamiêæ, dysk oraz szyny przesyowe danych zdusz± go do 4GHz ? nie mówi±c o ilo¶ci pr±du jakie bêdzie potrzebowa³ i ciep³a jakie bêdzie wydawa³ – czy¿by standartowe ogrzewanie domu mialo odejsæ do lamusa ?? 🙂

  9. marek_haj pisze:

    @pietro_asp
    chcialbym zobaczyc rachunek za prad dla takiego serwera 😛 wiem ile zre nadajnik do Ethernetu przy 10 Gbps a elektronika nie dziala tam mimo wszystko przy pelnej czestotliwosci 10 GHz. To nie sa urzadzenia do domu (chyba ze masz elektrownie), a tym bardziej na swewre do firm (to samo). Duze serwery lepiej budowac rownolegle (ala Google) z mniejszych maszyn bo to bezpieczniejsze.
    Z tego co IMHO sie wydaje takie maszyny zostana ciekawostka a nie glownym nurtem sprzetu komputerowego …

  10. pietro_asp pisze:

    @marek_haj A kto mowi, ze ta technologia jest juz w sprzedarzy. Poczekaj pare lat i bedzie, pozatym najszybsze komputery na swiecie i tak zrzeraja mnostwo energii, a tak przynajmniej beda mniejsze, no i pewnie pobor pradu tez spadnie, bo 1 procek to nie 200;)

  11. marek_haj pisze:

    @pietro_asp
    mam nieco inne zdanie o takich magicznym systemach: 200 prockow – nawet jak jeden padnie to sie nic nie dzieje bo 199 bedzie dzialalo. Masz jeden, padnie i klops 😛 Poza tym pobor pradu to jedno, energia ciepla ktora bedzie wydzielana przez taki procek a raczej jej gestosc to druga – juz teraz PIV E ma problemy wlasnie z tego powodu. Podwyz czestotliwosc powyzej 5 GHz i musisz miec doskonale chlodzenie. Tutaj mowa o sprzecie pracujacym przy 500 GHz.

  12. Tipros pisze:

    to najbezpieczniej bêdzie daæ 20 procesorów 500 GHz i ju¿ …
    pamiêtam jak kiedy¶ wypowiadali siê na temat nagrywarki DVD: Nagrywarka, które bêdzie miala nagrywaæ z prêdko¶ci± 8x bêdzie zu¿ywaæ tyle energii co ma³e gospodarstwo … mine³o trochê czasu i co ? Tutaj ró¿nica nie bêdzie tak du¿a, ale i tak powstanie … poza tym jeszcze przed nami etap kiedy energiê oddan± jako ciep³o bêdzie mo¿na wróciæ spowrotem w obieg …

  13. piotrs00 pisze:

    @pietro_asp
    To ¿e masz jeden procek dzia³aj±cy z prêdko¶ci± 200 innych wcale nie oznacza ¿e bêdzie on 200 razy szybszy od jednego procka. Obliczenia równoleg³e mog± byæ o wiele szybsze nawet na 20 prockach.

    Poza tym – ilu z Was w 100% wykorzystuje moce drzemi±ce w waszych procesorach? Naprawdê wszystkie procesory w waszych maszynach pracuj± na 100% obci±¿enia?
    Do ¶miechu doprowadzaj± mnie np szefowie firm kupuj±cy 8 procesorowe maszyny z 16-32GB RAM ¿eby postawiæ na nich IISa albo Apache dla 40 po³±czeñ przychodz±cych, albo wymagaj±cy od administratorów by serwer pracuj±cy z baz± danych by³ obci±¿ony na maksimum 10-15%. Przecie¿ to jest "wó³ roboczy" i ma zasuwaæ na 100% mo¿liwo¶ci. Owszem, powinna byæ priorytetyzacja zadañ i odpowiedni przydzia³ mocy/procesorów dla procesów, ale sprzêt ma pracowaæ 🙂 Obecne procesory i tak maj± zapas mocy w stosunku do tego co siê dzieje na szynach danych. W±skim gard³em najczê¶ciej nie jest procesor czy RAM ale sieæ i dyski. I chyba na tych dwóch tematach powinni siê skupiæ spece od hardware.


    Pozdrawiam
    Piotrek

  14. marek_haj pisze:

    co do sieci i sprzetu dzialajacego na >= 10 GHz
    http://lw.pennnet.com/Articles/Article_Display.cfm?ARTICLE_ID=255750&p=13&pc=ENL
    nawet w sieciach telekomunikacyjnych sygnaly elektryczne sa prowadzone i opracowywane rownolegle ze wzgledu na kosz, wydzielanie ciepla i pobor mocy …. wiec o czym my tutaj ten tego prawimy?

  15. pietro_asp pisze:

    @piotrs00 Zgadza sie tylko jakby tak tak do tego podchodzili zawsze, to dzisiaj najszybsze procesory mialyby 40Hz, bo po co robic szybsze, jesli mozna zamontowac 100000 i miec to samo:P

  16. marek_haj pisze:

    @pietro_asp
    to nie chodzi o to ze wiecej to lepiej i juz … zawsze jest cos co sie nazywa oplacalnosc danego rozwiazania. Obecnie elektronika powyzej 5 Ghz jest po prostu nieoplacalna bo prosciej i taniej wykonac ta sama prace w sposob rownolegly … tak sie to robi w telekomunikacji gdzie koszta sa glownym czynnikiem decyzdujacym czy dane rozwiazanie sie przyjmie czy nie. Watpie czy bedzie placil za nownike tylko dlatego ze ma zegar 10 GHz a nie 8 GHz, jezeli za polowe ceny kosci 10 GHz bedziesz mial system dwu lub wieloprocesorowy o przynajmniej rownej mocy obliczeniowej.
    Poza tym: po chorobe ci taki proce skoro go nie nakarmisz danymi na czas ? zeby taki procesor dzialal musisz miec wydajna plyte, pamiec i co najwazniejsz dysk twardy. Policz sobie jaki to piekny RAID musisz miec zaby nakarmic montrum dzialajace z 10 GHz nie mowiac juz 100 czy 500 GHz. Na razie to metafizyka podobnie jak transmisja danych rzedu 5 TBit/s.

  17. remind pisze:

    ibm produkoje procesory power pc (r) (c) a inteli pentium (r) (c).

  18. pietro_asp pisze:

    @marek_haj Tyle, ze ja od poczatku mowie, ze to rozwiazanie na najblizsze lata a nie na dzis. Przeciez z czasem ceny technologii spadna, a pozatym jak w obecnej technologii nie da sie szybciej, to bedzie trzeba miec alternatywe;)

  19. marek_haj pisze:

    @pietro_asp
    alternatywe juz masz … przetwarzanie rownolegle. A jak sadzisz co robiobecnie AMD/Intel. Nie dadza rady szybciej to ida na ilosc potokow …

  20. luk1803 pisze:

    Nie ¿e siê czepiam, ale Kelwin jest jednostk± bezwymiarow±, wiêc nie 4,5 stopnia Kelwina tylko 4,5 Kelwinów

  21. luk1803 pisze:

    ;D

    a przy okazji temperatura w Kelwinach to temperatura w stopniach Celsjusza + 273,15 (w prostych zadaniach przyjmuje siê warto¶æ przybli¿on±, bez warto¶ci po przecinku), wiêc ni jak z 268,5 stopni Celsjusza mo¿na otrzymaæ 4,5 Kelwinów ;/ Dok³adnie 4,75 K a stosuj±c przelicznik przybli¿ony 5 K ;D

  22. luk1803 pisze:

    ups 4,65 K 😀

  23. Neo pisze:

    spoko.. jutro sobie kupie takiego bo dzisiaj nie mam drobnych pzy sobie 😉

  24. Szczota pisze:

    Ale mi podnieta… z taka predkoscia pracuje tranzystor opisywany a do chipu czy procesora zdolnego pracowac z taka predkoscia to dluga droga…

    Dwa lata temu juz byl tranzystor ktory pracowal z 150ghz i co? nic sie wielkiego nie stalo…

Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.