Hitachi Maxell opatentowały technologie pozwalającą na zapis na elastycznych dyskach optycznych. Grubość nośnika wynosi ”aż” 100 mikronów, czyli mniej więcej dwóch włosów ludzkich.
Z plastiku PET (używanego np. przy produkcji butelek czy tkanin polarowych) wycinane są krążki. W wysokiej temperaturze nadrukowywane są znaczniki i całość pokrywana jest następnie warstwą barwnika – nagrywanego nośnika danych. Na to dochodzi aluminiowa warstwa odblaskowa i 15 mikronów warstwy ochronnej. Mamy gotową płytę mieszczącą 4,7GB dzięki użyciu czerwonego lasera znanego z technologii DVD. Kartridż, w jakim są przechowywane dyski, mieści 200 płyt, czyli ich łączna pojemność dochodzi do 940GB. Oczywiście kartridż nie jest już elastyczny.
W napędzie mechanizm wysuwa żądany dysk z kartridża i kładzie na szklaną lub plastikową przeźroczystą tackę – ta umieszczona nad układem czytającym pracuje jak normalna płyta.
Czas dostępu w przypadku konieczności zmiany krążka sięga 10 sekund, kartridże wyposażono więc w 100MB pamięci buforowej.
Planowane jest zastosowanie niebieskiego lasera w urządzeniach, co podniesie pojemności dziesięciokrotnie.
Nie znane są jednak szczegóły planów wprowadzenia wynalazku na rynek.
Źródło: US Patent & Trademark Office
Elastyczne płyty
Radek Nimal - Monday, 03 July 2006, 22:23Uprzejmie prosimy o przestrzeganie netykiety przy dodawaniu komentarzy. Redakcja CDRinfo.pl nie odpowiada za treść komentarzy, które publikują użytkownicy. Aby zmienic swoj avatar zarejestruj sie w serwisie www.gravatar.com.
Fajnie jesli wypuszcza tez na normalne nagrywarki CD-R i DVD-RW 🙂
@Kordian do tego bedziesz musial miec specjalny naped, czytanie ze zrozumieniem…
Fajny pomysl, ciekawe tylko na ile odporne beda takie nosniki w perspektywie czasu…
@pietro_asp
hehehe
jeju az tak sie przejoles
Przynajmniej w kasetce. 🙂
"Oczywi¶cie kartrid¿ nie jest ju¿ elastyczny."
szkoda 😛
myslalem ze bedziemy mieli elastyczne kartrid¿e 😛