Opracowany przez japoński koncern Toshiba, dwuwarstwowy, jednostronny dysk optyczny jest już gotowy i czeka jedynie na zatwierdzenie standardów produkcyjnych. Pokazany w siedzibie koncernu w Tokio, działający, prototypowy krążek
wielokrotnego zapisu jest przeznaczony dla urządzeń wykorzystujących niebieski promień lasera. Najważniejszymi zaletami płyt opracowywanych przez korporację Toshiba są: niskie koszty produkcji oraz łatwe przystosowanie ich do kompatybilności z aktualnymi formatami DVD.
Opracowany przez firmy NEC i Toshiba standard następnej generacji urządzeń, wykorzystujących dużej pojemności dyski DVD obsługiwane przez urządzenia zawierające niebieski laser, został przedstawiony już w sierpniu 2002. Wówczas określono wstępne założenia dotyczące nowej rodziny nośników: 15GB – jednowarstwowy, jednostronny dysk tylko do odczytu, 30GB – dwuwarstwowy, jednostronny dysk tylko do odczytu oraz 20GB – jednostronny, jednowarstwowy dysk umożliwiający odczyt i zapis. Jest to duży wzrost przy porównaniu do obecnych na rynku DVD-ROM’ów o maksymalnej pojemności 8,5GB oraz dysków DVD±R/RW - 4,7GB.
Od daty zaprezentowania wszystkich omawianych formatów, Toshiba nadal kontynuuje prace nad rozwojem swoich nośników, co zaowocowało opracowaniem nowej płyty wielokrotnego zapisu, zawierającej dwie warstwy i jedną stronę z danymi, której pojemność wynosi
36GB. W celu polepszenia jakości danych oraz ich łatwego kasowania, do budowy krążka wykorzystano związek chemiczny GeSbTeBi – zwykłego śmiertelnika napawa to przerażeniem ;-)