Kilka dni temu, we wtorek, VIA Technologies, Inc. wniosła do sądu pozew przeciwko firmie MediaTek - jednemu z głównych dostarczycieli chipsetów dla napędów optycznych.
VIA twierdzi, że MediaTek bezprawnie wykorzystuje ich technologię, opisaną w patencie nr 6,459,665 jako "urządzenie i sposób działania, zwiekszające przepustowość w napędach optycznych". Richard Brown, przedstawiciel VIA, oświadczył, że "celem tego pozwu jest powstrzymanie MediaTeka przed naruszaniem przez ich produkty patentów VIA oraz ochrona praw własności VIA do wartości intelektualnych". VIA ma zamiar powstrzymać sprzedaż, reklamy oraz import produktów MediaTeka do USA. Być może zażąda również zniszczenia już istniejących układów oraz odpowiedniej rekompensaty o nieokreślonej jeszcze wysokości.
Sytuacja MediaTeka teoretycznie nie wygląda zbyt dobrze, zwłaszcza, że wpływy ze sprzedaży elektroniki dla napędów optycznych stanowią ok. 55-60% całości jego przychodów. MediaTek oświadczył, że nie otrzymał żadnej oficjalnej noty od VIA i skomentuje całą sprawę dopiero po otrzymaniu odpowiednich dokumentów.
Z drugiej strony, cała sytuacja może mieć niewielki wpływ na rynek napędów optycznych. Dwaj więksi producenci napędów, Quanta Storage oraz BenQ, którzy wykorzystują w swoich urządzeniach chipsety MediaTek, zapowiedzieli, że nie mają zamiaru zmieniać dostawcy układów dla swoich urządzeń. Ich napędy będą trafiać na rynek, dopóki sąd nie nakaże zaprzestania sprzedaży.
Wbrew pozorom, jest to całkowicie normalna sytuacja. MediaTek oraz VIA od dawna procesują się o naruszanie przeróżnych patentów, ale jak dotąd nie wpłynęło to na żadną z firm w jakiś znaczący sposób. Pozew MediaTeka z zeszłego roku, przeciwko VIA i AOpen, wciąż jest rozpatrywany i nie zanosi się na to, aby któraś ze spraw została zamknięta w najbliższej przyszłości.
Mamy nadzieję, że ten pozew nie wywrze na rynek żadnego znaczącego wpływu. Nurtuje nas także pytanie: co na to wszystko LiteON i LG?