Toshiba i NEC zakończyli w końcu budowę potrzebnych zabudowań do masowej produkcji nośników w formacie HD DVD. Dzięki nowemu zapleczu będzie można produkować płyty tylko do odczytu (read-only) w cenie dzisiejszych płyt DVD.
Obaj giganci zamierzają promować swój format następnej generacji wśród największych producentów kinematograficznych w Stanach Zjednoczonych. Jest to krok mający na celu ograniczenie zapędów firm Sony i Matsushita oraz innych pracujących nad formatem Blue-ray.
Linie produkcyjne powstały w prefekturze Ibaraki, w fabryce firmy Memory-Tech Corp, która to zaopatruje Toshibe w nośniki optyczne. Obecnie co trzy i pół sekundy linie produkcyjne opuszcza jedna płyta HD DVD o pojemności 30 GB.
Dwie kolejne linie zostaną uruchomione w prefekturze Yamanashi w sierpniu. Koszt pełnej instalacji został ograniczony do 150 mln jenów, za około 10% więcej można uruchomić podobną linię produkcyjną konwencjonalnych płyty DVD.
Natomiast sprzęt do produkcji wykonany przez Sony, produkuje jedną płytę Blu-ray w ciągu 5 sekund. W konsekwencji wychodzi mniej więcej na to samo, Blu-ray posiada większa pojemność, choć jest tworzony wolniej.
Sukces zaawansowanych płyt DVD zależy głównie od zdolności dostarczania tanich płyt w owych technologiach przez producentów.
Obecnie Toshiba i inni producenci zamierzają zaproponować klientom odtwarzacze HD DVD na początku roku 2005. A do tego momentu będą dostarczać testowe nośniki do laboratoriów elektronicznych i innych firm.