Japoński producent Taiyo Yuden zaprezentował na pokazach Ceatec pierwsze nośniki BD-R typu LTH zdatne do nagrywania z prędkością 4x. W płytach tych do produkcji warstwy nagrywalnej wykorzystuje się barwniki organiczne, co odróżnia je od obecnie dostępnych nośników, tworzonych jedynie z substancji nieorganicznych.
Pierwszą generację nowych płyt będzie można nagrywać jedynie ze wspomnianą, czterokrotną prędkością. Co ciekawe, generacja druga (która pojawi się na rynku przed końcem bieżącego roku) ma dodatkowo oferować możliwość wypalania krążków z dwukrotną prędkością, obecnie niedostępną.
Urządzenia znajdujące się aktualnie na rynku (zarówno odtwarzacze jak i nagrywarki) nie potrafią czytać płyt LTH BD-R, co jest spowodowane spolaryzowaniem odbijanej od powierzchni płyty wiązki światła. Kolejne generacje urządzeń obsługujących BD powinny jednak radzić sobie z tym problemem, niewykluczone również, że nowe wersje oprogramowania wewnętrznego pozwolą używać takie płyty tym, którzy już zaopatrzyli się w odtwarzacze lub nagrywarki BD.
Dużą zaletą płyt LTH jest to, że nie wymagają tworzenia od podstaw nowych linii produkcyjnych, gdyż do ich produkcji można wykorzystać zmodyfikowane linie na których dziś produkuje się nośniki CD i DVD. Ma to pozwolić na znaczną redukcję kosztów ich wytwarzania, a w konsekwencji niższą cenę dla odbiorcy detalicznego.
Jako pierwsi działające nośniki typu LTH BD-R zaprezentowali w zeszłym roku Pioneer i Mitsubishi Chemical Media. Jeszcze w tym roku do grupy producentów tych płyt mają dołączyć Mitsubishi Kagaku Media i Hitachi Maxell.
Pioneer and Mitsubishi Chemical Media fist announced the development of the first LTH discs last year. Fuji Photo Film is also expected to release LTH BD-R discs this year.