Dziennikarze z Associated Content sprawdzali, który z konkurencyjnych formatów jest lepszy. Nie oni pierwsi. Jednak podeszli do tego z całkiem nowego punktu widzenia – zagadnienia authoringu – przygotowywania w pełni multimedialnej całości z surowego materiału.
Jedyną obecnie dostępną na rynku aplikacją do authoringu video jest Sonic Solutions. Oczywiście sytuacja ulegnie zmianie w ciągu najbliższych miesięcy. Na razie jednak przygotowanie płyty wiąże się z posiadaniem wiedzy i umiejętnością ręcznego wprowadzania parametrów do opracowywanego materiału – bardziej przypomina to programowanie niż obróbkę video.
Gdy pojawi się oprogramowanie do authoringu jasne staną się różnice. Zarówno HD DVD jak i BD można poddać authoringowi na dwóch poziomach – podstawowym i rozszerzonym. Poziom podstawowy daje możliwości podobne do znanych z płyt DVD Video. Natomiast rozszerzony to np. tworzenie popupów z interaktywną animacją, menu dostępne bez przerywania odtwarzania filmu i wiele innych. W przypadku zawartości BD akcje oparte są na specjalnej wersji Javy, natomiast HD DVD wymaga zastosowania XML, UML, XPATH, Javascript i DHTML... wszystko wskazuje na to, iż po prostu trzeba będzie w tych językach programować.
Co więcej Java wykorzystywana na krążkach BD jest oparta na Java 2 Platform Micro Edition, więc całkiem realna wydaje się możliwość interpretacji poleceń zapisanych dla BD przez urządzenia przenośne bez ich dodatkowych przeróbek – daje to ogromne możliwości typu odtwarzanie strumieniowe z pełną interaktywnością...
Z pobieżnego przyjrzenia się możliwościom authoringu wynika, że po prostu Blu-Ray pod tym względem będzie prostszy i bardziej uniwersalny. Oczywiście jednak to od producentów oprogramowania zależy, który format wysunie się pod tym względem na prowadzenia.
Więcej na temat authoringu zawartości obu rodzajów nośników można znaleźć na stronie
Associated Content.