MENU

DVD » DivX

AVI » DVD

AVI » VCD

VirtualDub v1.4.x

Napisy w VCD

F.A.Q.

W przygotowaniu...
Konwersja DV na MPEG-2 (DVD)

Wersja: 1.00
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-01 11:51
Info: opis przyk艂adowej konwersji pliku AVI (DV PAL) do MPEG-2 w trybie zgodno艣ci ze specyfikacj膮 DVD (PAL).

Nie ma co ukrywa膰... era DVD-RAM/R i pochodnych nadesz艂a :] Czas wi臋c na artyku艂 (a dok艂adniej na seri臋, kt贸rej jest to pocz膮tek...) opisuj膮cy jak przeprowadzi膰 konwersj臋 pliku AVI na format MPEG-2, a nast臋pnie dokona膰 authoringu DVD, czyli sworzy膰 funkcjonaln膮 kompilacj臋 DVD. Zapewne w艂a艣nie zacieraj膮 r臋ce videofilmowcy-amatorzy i nie tylko... :-)

P艂yta DVD-R
Na p艂ycie DVD-R aktualnie dost臋pnej mie艣ci si臋 4.7 GB danych. Oznacza to w przeliczeniu 1 godzin臋 materia艂u w MPEG-2 w najwy偶szej jako艣ci, czyli z transferem 10 Mbps. Standard DVD okre艣la 9,8 Mbps jako maksymaln膮 dopuszczaln膮 wielko艣膰 strumienia danych z p艂yty DVD w odtwarzaczu stacjonarnym. Jednak偶e czas nagrania zale偶y od jako艣ci, na jak膮 si臋 zdecydujemy oraz z jak膮 rozdzielczo艣ci膮 b臋dzie nasz materia艂 (do wyboru s膮 w zasadzie dwie dla systemu PAL i dwie dla NTSC). Mo偶na zatem na takiej p艂ycie zmie艣ci膰 2h nagrania z transferem ca艂kowitym (obraz, d藕wi臋k i dane dodatkowe) ok. 5 Mbps. Skusi膰 si臋 mo偶na na max. 3h, ale to tylko w przypadku zastosowania kompresji VBR wieloprzebiegowej w celu maksymalnego uzykania jako艣ci z bardzo niewielkiej wielko艣ci strumienia: 3,3 Mbps.
MPEG-2 oferuje strumie艅 video a偶 do 15 Mbps.

Plik AVI
Aby ca艂a nasza praca mia艂a sens nale偶y sobie u艣wiadomi膰, jakie parametry powinien spe艂nia膰 nasz plik AVI. Rozdzielczo艣膰: 720x576 lub 704x576 dla systemu PAL (o NTSC b臋dzie, je艣li zajdzie taka konieczno艣膰...), g艂臋bia kolor贸w: 24 lub 32 bity. Je艣li b臋dziemy posiada膰 kompresor MPEG-2, kt贸ry umo偶liwia skalowanie obrazu oraz zmian臋 g艂臋bi kolor贸w, to nie musimy tak bardzo obawia膰 si臋 o niedopasowanie rozdzielczo艣ci - okupujemy to jednak gorsz膮 jako艣ci膮 ko艅cow膮 materia艂u. Rzecz jasna w systemie musi by膰 zainstalowany odpowiedni codec dla naszych plik贸w AVI, czyli powinni艣my mie膰 mo偶liwo艣膰 odtwarzania tych plik贸w.
Windows Media Player odtwarza pliki DV (zapisane w postaci AVI), ale posiada on filtr/dekoder w艂asny, st膮d np. w Vrtual Dub'ie czy innym programie do edycji audiovideo nie b臋dzie mo偶na odtworzy膰 tego pliku. Potrzebny jest zatem codec widziany w ca艂ym systemie dla r贸偶nych aplikacji - np. MainConcept DV codec (jest w dziale Download) lub Canopus DV Decoder (HotFilez).

Kompresor MPEG-2
Na rynku dost臋pnych jest wiele kompresor贸w MPEG-2. Cz臋艣膰 z nich kosztuje naprawd臋 ci臋偶kie pieni膮dze, a cz臋艣膰 jest darmowa (na szcz臋艣cie). Chyba najbardziej znanym darmowym kompresorem MPEG-1/2 jest Tsunami MPEG Encoder (TMPGEnc). Na tym etapie nie b臋d臋 dokonywa艂 ani oceny, ani por贸wnania r贸偶nych dost臋pnych kompresor贸w - tym zajm臋 si臋 w osobnym artykule. To, co najcz臋艣ciej nas interesuje to szybko艣膰 i jako艣膰 kompresora oraz jakie dodatkowe funkcje oferuje. Istniej膮 drogie programy, kt贸re potrafi膮 w zasadzie tylko kompresowa膰 do okre艣lonego formatu MPEG-2 bez 偶adnych opcji preprocessingu (czyli wst臋pnej modyfikacji wej艣ciowych danych video), a za to oferuj膮 bardzo du偶膮 pr臋dko艣膰 i wy艣mienit膮 jako艣膰 - jako przyk艂ad mo偶na poda膰 CinemaCraft Encoder. Niestety cena wersji SP to oko艂o 1,5 tysi膮ca dolar贸w, wi臋c i tak niewiele os贸b b臋dzie na niego sta膰. St膮d om贸wiona zostanie og贸lna zasada post臋powania podana (na razie...) na przyk艂adzie najbardziej dost臋pnego i taniego (freeware) kompresora - TMPGEnc.

Authoring DVD
Proces ten to nic innego jak stworzenie kompilacji DVD, czyli odpowiednio spreparowanego obrazu danych potrzebych do poprawnego zaistnienia zawarto艣ci audiovideo (menu, d藕wi臋ki i nasz film lub filmy) na p艂ycie DVD. Ostatnio na rynku pojawi艂o si臋 naprawd臋 du偶o aplikacji pozwalaj膮cych cz臋sto na banalne stworzenie DVD na podstawie gotowych zawarto艣ci z wykorzystaniem wizard贸w. Nie zawsze daje to oczywi艣cie zamierzony efekt, poniewa偶 du偶a cz臋艣膰 u偶ytkownik贸w chce mocniej zaingerowa膰 w sw贸j w艂asny DVD. A na to pozwalaj膮 ju偶 bardziej zaawansowane aplikacje. Do艣膰 ciekawymi produktami s膮 np. SpruceUp DVD oraz Sonic DVDit!. Oferuj膮 zbli偶one mo偶liwo艣ci, jednak ka偶dy z nich mo偶e odrobin臋 innych rzeczy. Ca艂y s臋k le偶y w tym, 偶e mo偶na sci膮gn膮膰 sobie wersje trial ze stron producent贸w i spr贸bowa膰 poeksperymentowa膰.

Konwersja AVI (DV) na MPEG-2 (DVD)
Zajmiemy si臋 tutaj czym艣 staj膮cym si臋 coraz bardziej popularnym - konwersj膮 materia艂u DV w pliku AVI (zgranego np. z kamery cyfrowej) na plik (a dok艂adnie pliki: osobno video i osobno audio, a dlaczego, to p贸藕niej...) w formacie MPEG-2.
Je艣li mamy do przekonwertowania plik AVI o innym 藕r贸dle ni偶 DV, to mo偶na post臋powa膰 dok艂adnie tak samo, jednak trzeba uwzgl臋dni膰 rodzielczo艣膰 naszego pliku AVI oraz posiadanie odpowieniego codec'a w systemie.
Aby wyeliminowa膰 pewne niuanse, o kt贸rych powinien by膰 osobny artyku艂 lub ca艂a ich seria, przygotowa艂em dla Was zestaw plik贸w konfiguracyjnych dla TMPGEncodera ustawiaj膮cy wi臋kszo艣膰 parametr贸w zwi膮zanych z konwersj膮 DV»DVD.
I tak:
DV2DVD (PAL) 1h.mcf - do 1h materia艂u,
DV2DVD (PAL) 2h MQ.mcf - do 2h materia艂u w 艣redniej jako艣ci
DV2DVD (PAL) 2h.mcf - do 2h materia艂u w najwy偶szej jako艣ci
DV2DVD (PAL) 3h.mcf - do 3h materia艂u na najwy偶szej mo偶liwej jako艣ci. Poni偶ej szczeg贸艂owa instrukcja post臋powania (ewentualne screenshoty s膮 z TMPGEnc v2.02.31.119):

1. Uruchamiamy TMPGEnc.exe,

2. Po pojawieniu si臋 okienka w prawy dolnym rogu spo艣r贸d 3 przycisk贸w (Setting, Load, Save) wybieramy Load,


3. 艁adujemy wybrany przez siebie plik *.mcf,

4. W cz臋艣ci "Video source" przyciskiem Browse znajdujemy i dwukrotnie klikamy na naszym pliku wej艣ciowym AVI.

5. Nast臋pnie naciskamy Setting, aby ustawi膰 dok艂adnie jako艣膰 kompresji oraz rodzaj przeplotu naszego pliku AVI.

6. W pierwszej zak艂adce w polu Motion search precision wybieramy albo Highest quality (very slow) albo jedn膮 z ozosta艂ych opcji, kt贸re dzia艂aj膮 szybciej, ale oferuj膮 gorsz膮 jako艣膰 obrazu (najlepiej nie schodzi膰 poni偶ej Normal.

7. W zak艂adce Advanced (druga) wybieramy nast臋puj膮ce opcje dla pliku DV AVI: Video Source Type: Interlaced, Field Order: Bottom field first (field B), Source aspect ratio: 4:3 Display, Video arrange metod: Center.

Interlace znaczy przeplot. Uwaga! Dla codec'a MainConcept DV w po艂膮czeniu z plikami DV AVI uzyskanymi na kartach DV200, DV300, DV500 i pochodne nale偶y wybra膰 opcj臋 Top field first (field A) - najprawdopodobniej jest to jaki艣 b艂膮d pomi臋dzy kodekiem, plikiem AVI i kompresorem... tak wynika z przeprowadzonych przeze mnie test贸w na DVD-R. Pliki DV domy艣lnie posiadaj膮 dominuj膮ce drugie pole (field B).
Je艣li nagrali艣my film w formacie 16:9 (umo偶liwia to spora cz臋艣膰 kamer DV), to nale偶y zaznaczy膰 opcj臋 16:9.
Po wczytaniu pliku DV AVI TMPGEnc najcz臋艣ciej jest w stanie kwesti臋 przeplotu i aspektu obrazu rozpozna膰 i ustawi膰 sam - nale偶y jednak to dok艂adnie sprawdzi膰.

8. Mo偶emy dodatkowo wybra膰 jedn膮 z dost臋pnych opcji zwi膮zanych z preprocessingiem z zamieszczonej listy. W naszym przypadku b臋dzie to ewentualnie opcja Source range, pozwalaj膮ca wybra膰 dok艂adny fragment filmu, jaki chcemy skompresowa膰.

9. W pierwszej zak艂adce w polu Output file name mo偶na wybra膰 inne docelowe miejsce dla naszego pliku MPEG-2.

10. Klikamy na przycisk Start i... d艂ugo czekamy. 艢redni czas dla pliku 3h w najwy偶szej jako艣ci na procesorze ~1GHz to ok. 100 godzin. Spokojnie wi臋c mo偶na si臋 wyluzowa膰 ;-)

I w ten oto spos贸b otrzymali艣my plik *.mpg. W wielu innych kompresorach najcz臋艣ciej stosowane jest rozdzielenie danych audio (osobny plik np. *.mpa) i video (osoby plik np. *.mpv), poniewa偶 w programach do kompilacji DVD jest potrzebne rozdzielenie strumieni, poniewa偶 znacznie przyspiesza to prac臋. Plik mpg, kt贸ry otrzymali艣my jest typu MPEG-2 Program, a wi臋c gotowym strumieniem, st膮d zachodzi konieczno艣膰 jego demultipleksacji, co poch艂ania dodatowy czas i miejsce na dysku przy authoringu.
Aby obejrze膰 nasz plik potrzeby jest niemal dowolny odtwarzacz MPEG-2/DVD. Nowe pe艂ne wersje Windows Media Player posiadaj膮 dekompresory MPEG-2.

Kompilacja DVD (authoring DVD)
Skoro ju偶 posiadamy plik w formacie MPEG-2, to czas, aby przygotowa膰 zawarto艣膰 zgodn膮 z normami tworzenia DVD. Potrzebny b臋dzie do tego program oferuj膮cy authoring DVD. Do艣膰 popularnymi aplikacjami tego typu s膮:

- Sonic DVDit! (SE/PE)
- Minerwa Impression (Standard/Pro)
- SpruceDVD UP
- i wiele innych.

Ka偶da z firm produkuj膮cych wymienione programy ma w swojej ofercie ich zaawansowane wersje i inne programy, kt贸re s膮 ju偶 na takim poziomie, kt贸ry umo偶liwia produkcj臋 wysokiej jako艣ci (i mo偶liwo艣ci w zakresie zawarto艣ci) kompilacji DVD adekwatnych do "klasy Hollywood", czyli tego, co mo偶emy spotka膰 w wypo偶yczalniach.
Je艣li znasz odrobin臋 angielski i masz nieco ch臋ci, aby poeksperymentowa膰, to nie b臋dzie problemu z opanowaniem tych aplikacji (co wcale nie jest skomplikowane). Jednak nie ma wi臋kszego sensu dok艂adnie opisywa膰 ka偶dego programu z osobna, poniewa偶 s膮 one do siebie podobne. Zasadniczym zadaniem jest:

- wybra膰 odpowiedni format telewizyjny (PAL/NTSC)
- w艂a艣ciwy wsp贸艂czynnik kszta艂tu obrazu (4:3/16:9...)
- w艂a艣ciwy no艣nik, na jaki przygotowujemy kompilacj臋 (g艂贸wnie chodzi o rozmiar tego no艣nika): najcz臋艣ciej b臋dzie to 4,7 GB (DVD-RAM/R/RW/+R/+RW).
- wczytanie naszego pliku i skorzystanie z gotowych format贸w menu lub stworzenie w艂asnego
- wygenerowanie i nagranie (od razu na no艣nik lub na HDD) kompilacji (struktury plik贸w) DVD z naszego projektu.

W razie konkretnych problem贸w czekam na pytania i sugetie.

MJJ

Na skr髏y...

Strona g丑wna Dzia Video