MENU

DVD » DivX

AVI » DVD

AVI » VCD

VirtualDub v1.4.x

Napisy w VCD

F.A.Q.

W przygotowaniu...
VirtualDub v1.4.x

Wersja: 0.7
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-01 11:51
Info: krótka instrukcja obsługi programu VirtualDub.

1. Wstęp
2. Rekompresja filmu

Program VirtualDub jest chyba aktualnie jednym z najbardziej znanych darmowych narzędzi do processingu video. Jego autor Avery Lee podjął któregoś dnia myśl, iż przydałby mu się program, który w sposób przejrzysty, szybki i łatwy pozwoli mu dokonywać modyfikacji w plikach audiowizualnych. VirtualDub jest właśnie procesorem audiowizualnym, co obrazuje poniższy rysunek:

Jak widać VirtualDub w połączeniu z możliwością stosowania dodatkowych plug-in'ów może dać nieograniczone możliwości!

Do czego VD jest stosowany najczęściej?
Najczęściej jest to kopiowanie, kompresja, rekompresja, przechwytywanie obrazu z karty video/TV oraz praca w trybie frameserver. Jednak dzięki powstawaniu coraz to nowych wtyczek potrafi on dokonywać bardzo zaawansowanych modyfikacji obrazu i dźwięku. Poniżej przedstawione są informacje nt. instalacji, konfiguracji i podstawowych możliwości.

Instalacja
W HOT FILEZ znajdziesz plik vd149.zip, w którym skompresowany jest gotowy VD do użycia. Nie trzeba go instalować - działa od razu po rozkompresowaniu i uruchomieniu VirtualDub.exe. W pliku vd_add10.zip znajdują się dodatkowe (freeware) filtry do VD. Należy je rozkompresować do katalogu 'plugins' - każdy osobo jest w pliku zip.

WyglÄ…d programu
Poniżej przedstawiony jest ogólny wygląd VD po uruchomieniu (kliknij aby powiększyć):



Najważniejsze obszary programu (przytrzymaj kursor myszy, aby obejrzeć opis...) - menu:



oraz przyciski na dole okna aplikacji:

Rekompresja materiału audiovideo.

Aby przekompresować (w praktyce zmienić kompresor dla strumienia video oraz audio) materiał (film) należy:

  • posiadać codec dla materiaÅ‚u wejÅ›ciowego i wyjÅ›ciowego audio oraz video,
  • zdecydować, czy zarówno obraz, jak i dźwiÄ™k ma podlegać rekompresji,
  • zdecydować, czy obraz oraz dźwiÄ™k ma podlegać modyfikacjom (filtry),
  • wybrać ważniejszy z parametrów: jakość albo rozmiar pliku wyjÅ›ciowego,

a następnie w programie VirtualDub dokonać takich oto działań:

1) Wybrać z menu otwarcie pliku wejściowego AVI Kliknij, aby obejrzeć obraz okna...
2) Zaznaczyć i wczytać plik Kliknij, aby obejrzeć obraz okna...
3) Po otwarciu okno VD będzie podzielone w pionie na dwa obszary, gdzie pojawiać się będzie obraz pliku wejściowego (po lewej) i wyjściowego (po prawej) - zależy to oczywiście od opcji, gdzie można to wyłączyć oraz ustawić na podział pionowy.
4) Teraz następuje ustawienie parametrów kompresji obrazu i dźwięku, co jest elementem kluczowym.

Załączany jest skaner przeglądający cały strumień wejściowy video w poszukiwaniu błędów (np. błędne bloki video). Analogicznie, jak wyżej, ale kopiowana jest klatka z materiału wyjściowego. Skopiowanie aktualnie widzianej lub ustawionej klatki materiału wejściowego do schowka. Później należy poprzez Ctrl+V (wklejenie) umieścić tę klatkę w wybranej aplikacji obsługującej grafikę (np. Word). Tryb pełnej ingerencji w strumień video, Materiał jest dekompresowany (32-bit RGB), zastosowane zostają wybrane przez użytkownika filtry oraz następuje kompresja do przez wybrany kodek video. Tryb normalnego trybu rekompresji. Dekompresja i natychmiastowa kompresja do nowego kodeka. Tryb szybkiej rekompresji strumienia video. Nie działa ze wszystkimi kompresorami z wyraźnie większą szybkością. Tryb kopiowania strumienia video - brak ingerencji. Ustawia zakres czasowy video wejściowego. Otwiera okno wyboru i ustawiania parametrów kompresji strumienia video. Ustawia głębię kolorów materiału filmowego. Ustawia ilość klatek na sekundę. Otwiera okno dialogowe wyboru i konfiguracji filtrów.

+++ tu aktualnie ucina się artykuł. wkrótce aktualizacja +++

MJJ

Na skróty...

Strona g³ówna Dzia³ Video
Otwieranie i zachowywanie plików, uruchamianie trybu capture, wczytywanie plików skryptowych i inne... Opcje do przemieszczania się po materiale video, zaznaczanie aktywnego obszaru edycji, a także zrzut aktualnej klatki video do schowka. Definiowanie parametrów video - kompresora, filtrów oraz trybu traktowania wejœciowego strumienia video, a także zrzut aktualnej klatki do schowka. Analogicznie jak w podmenu Video... Opcje dotyczšce wykorzystania zasobów systemowych (pamięc, procesor, katalogi...) oraz ustawienia dotyczšce wyglšdu i rozmieszczenia poszczególnych elementów w oknie aplikacji. Załšczanie trzech dostępnych narzędzi dodatkowych (np. edytora hexowego). Informacje o programie i pomoc. Zatrzymaj odtwarzanie Odtwórz plik wejœciowy Odtwórz plik wynikowy (wyjœciowy) Skocz na poczštek materiału Przewiń o jednš klatkę wstecz Przwiń o jednš klatkę do przodu Skocz na koniec materiału Przesuń wstecz do najbliższej klatki kluczowej (keyframe) Przesuń do najbliższej klatki kluczowej (keyframe) Skanuj wstecz do najbliższej zmiany sceny Skanuj w przód do najbliższej zmiany sceny Zaznacz poczštek aktywnego obszaru edycji/pracy Zaznacz koniec aktywnego obszaru edycji/pracy